wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Grudzień 1996, Nr 12 (19) |


• GPS dla początkujących - część I • Numeryczna mapa miasta Olsztyna • Scalanie pod mieszkanie - zmienione rozporządzenie w sprawie zasad i trybu ustalania granic gruntów przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne • Problem granic gruntowych przy przejściu od ewidencji gruntów do katastru • Remigiusz Piotrowski ...

powrót

Mirosława Kotermańska, Wojciech Marcinkowski

Numeryczna mapa miasta Olsztyna

Tysiąc czterysta arkuszy w trzy lata

Stworzenie kompleksowego, szeroko rozumianego SIT-u wciąż jest jeszcze odległą przyszłością, ale w Olsztynie pierwszy krok w tym kierunku został już zrobiony. 30 czerwca 1996 roku został zakończony ostatni etap wykonywania mapy numerycznej miasta Olsztyna. Nadszedł więc właściwy moment, aby spojrzeć wstecz na cały proces technologiczny oraz podzielić się doświadczeniami, jakie nabyliśmy w czasie prowadzenia tych prac.

Pod koniec 1992 roku Wydział Geodezji, Kartografii i Gospodarki Gruntami Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie wyraził potrzebę odnowienia istniejącego zasobu kartograficznego dla miasta 0sztyna. Nasza firma podjęła to wyzwanie proponując opracowanie numerycznej mapy miasta o okrojonej treści mapy zasadniczej według obowiązującej wówczas instrukcji K-1. Odpowiada to, w pewnym przybliżeniu, treści obligatoryjnej tzw. nowej K-1. Pomimo iż w tym czasie można było spotkać się z wieloma systemami do pozyskiwania i gromadzenia graficznej bazy danych i w zasadzie większość z nich spełniała podstawowe wymagania stawiane opracowaniom numerycznym, to ostatecznie zdecydowano się na program CADCore. O jego wyborze zdecydowało przede wszystkim spełnienie wymagań przyjętej technologii pozyskiwania danych, tj. możliwość digitalizacji i wektoryzacji zeskanowanych materiałów kartograficznych oraz prostota obsługi, co ma niebagatelne znaczenie podczas wdrażania do produkcji, a także cena, która nie jest bez znaczenia, gdy w grę wchodzi stworzenie kilku lub kilkunastu stanowisk roboczych.

Pierwsze prace nad sporządzeniem numerycznej mapy miasta Olsztyna rozpoczęto w OPGK w lutym 1993 roku. Wówczas to na zlecenie Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie zwektoryzowano pilotażowo w systemie CADCore pierwszy arkusz mapy zasadniczej w skali 1:500. Wektoryzacji podlegała cała treść mapy zasadniczej, a jej struktura wektorowa była tworzona na podstawie tzw. biblioteki sieradzkiej (opracowaną w Wojewódzkim Ośrodku Geodezji i Kartografii w Sieradzu na zlecenie Głównego Geodety Kraju, jako pierwsza próba standaryzacji opracowań numerycznych w systemie CADCore). Praca w programie „surowym”, bez aplikacji wspomagających wektoryzację, była bardzo żmudna i czasochłonna. Wymagała od operatora dużej znajomości programu oraz skupienia podczas pracy. Mimo to nie dało się uniknąć pewnych błędów, głównie tych niewidocznych na pierwszy rzut oka, czyli położenia elementów na niewłaściwych warstwach. Drugim poważnym problemem była dokładność, czyli kartometryczność rastra. Systemowe wpasowanie rastra na cztery punkty, jakie zapewnia CADCore, nie zawsze dawało pozytywne rezultaty dokładnościowe, zwłaszcza gdy jedynym dostępnym wówczas skanerem dużego formatu był skaner rolkowy, wprowadzający spore lokalne deformacje do rysunku rastrowego mapy.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS