wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Listopad 1996, Nr 11 (18) |


• Zrozumieć SIT • Geodeta dodatkiem do instrumentu? - redakcyjna dyskusja z udziałem: Andrzeja Majde, Bogdana Grzechnika, Włodzimierza Kunacha, Stanisława Wudarskiego i Marka Ziemaka • Relacja z II Targów Geodezji w Katowicach • Czyja miedza, czyli rozgraniczanie nieruchomości • Od GUGiK do GUGiK • Kurs na ewidencję ...

powrót

Józef Maślanka

Zrozumieć SIT

W Polsce na tle ogólnego rozwoju systemów informacji przestrzennej często występuje brak znajomości i zrozumienia zasad tworzenia i funkcjonowania bazy SIT. W szczególności dotyczy to pojmowania mapy numerycznej i to zarówno w środowisku geodezyjnym, jak i poza nim.

Trwają obecnie prace nad realizacją komputerowych baz danych krajowego systemu informacji o terenie. Obserwujemy ogromny postęp w technologii tych prac zarówno na etapie pozyskiwania danych, jak i ich gromadzenia, przetwarzania i udostępniana. Wynika to głównie z rewolucji technicznej w zakresie sprzętu i oprogramowania komputerowego, a także rozwoju przyrządów i technologii pomiarowych i ich zastosowania w geodezji. Instrumenty klasy total station, jak też stacje GPS wykorzystywane są już nie tylko do pomiarów specjalnych czy pomiarów osnów geodezyjnych, ale również do pomiarów szczegółów sytuacyjnych. Nowe realia gospodarcze sprawiły, że firmy prześcigają się w promocji swojego oprogramowania i ofertach założenia baz danych. Tworzone są coraz lepsze rozwiązania, sprawdzone na obiektach pilotowych. Powstały również ramy prawne SIT i to nie tylko w randze ustawy, ale także w zakresie przepisów szczegółowych. 1 czerwca 1995 r. wprowadzono instrukcję K-1, która podaje zasady opracowania podstawowej mapy kraju w postaci klasycznej lub numerycznej. Trwają prace i dyskusje wokół wprowadzonego Standardu Wymiany Informacji Geodezyjnych (SWING). U podstaw tych prac leży założenie, że: „Dla współczesnego państwa dysponowanie nowocześnie zorganizowanym systemem informacji o terenie jest koniecznością, której zaniedbywanie może z czasem okazać się istotnym hamulcem rozwoju” (R. Piotrowski, 1993 r.).
Wydawać by się mogło, zwłaszcza po lekturze materiałów pochodzących z różnych konferencji na temat systemów informacji przestrzennej (SIP) i obejrzeniu towarzyszących tym konferencjom wystaw oprogramowania i sprzętu geodezyjnego oraz konkretnych wdrożeń, że zmieniła się powszechnie – i to w sposób diametralny – technologia prac oraz forma opracowań geodezyjnych. Wydawać by się mogło również, że ukształtowana została, co jest rzeczą podstawową, powszechna świadomość, czym jest SIT, jakie są zasady jego tworzenia i funkcjonowania, szczególnie zaś w środowisku geodetów, które w tworzeniu SIT-u odgrywa przecież kluczową rolę. Zdaniem autora są to jednak pozory. Brak wiedzy wielu osób biorących udział w tworzeniu bazy SIT i zainteresowanych jego wykorzystywaniem są ogromne, a popełniane w ich wyniku błędy zbyt istotne i kosztowne dla całości przedsięwzięcia.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA


powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS