Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 1996, Nr 11 (18) |


• Zrozumieć SIT • Geodeta dodatkiem do instrumentu? - redakcyjna dyskusja z udziałem: Andrzeja Majde, Bogdana Grzechnika, Włodzimierza Kunacha, Stanisława Wudarskiego i Marka Ziemaka • Relacja z II Targów Geodezji w Katowicach • Czyja miedza, czyli rozgraniczanie nieruchomości • Od GUGiK do GUGiK • Kurs na ewidencję ...

powrót

Józef Maślanka

Zrozumieć SIT

W Polsce na tle ogólnego rozwoju systemów informacji przestrzennej często występuje brak znajomości i zrozumienia zasad tworzenia i funkcjonowania bazy SIT. W szczególności dotyczy to pojmowania mapy numerycznej i to zarówno w środowisku geodezyjnym, jak i poza nim.

Trwają obecnie prace nad realizacją komputerowych baz danych krajowego systemu informacji o terenie. Obserwujemy ogromny postęp w technologii tych prac zarówno na etapie pozyskiwania danych, jak i ich gromadzenia, przetwarzania i udostępniana. Wynika to głównie z rewolucji technicznej w zakresie sprzętu i oprogramowania komputerowego, a także rozwoju przyrządów i technologii pomiarowych i ich zastosowania w geodezji. Instrumenty klasy total station, jak też stacje GPS wykorzystywane są już nie tylko do pomiarów specjalnych czy pomiarów osnów geodezyjnych, ale również do pomiarów szczegółów sytuacyjnych. Nowe realia gospodarcze sprawiły, że firmy prześcigają się w promocji swojego oprogramowania i ofertach założenia baz danych. Tworzone są coraz lepsze rozwiązania, sprawdzone na obiektach pilotowych. Powstały również ramy prawne SIT i to nie tylko w randze ustawy, ale także w zakresie przepisów szczegółowych. 1 czerwca 1995 r. wprowadzono instrukcję K-1, która podaje zasady opracowania podstawowej mapy kraju w postaci klasycznej lub numerycznej. Trwają prace i dyskusje wokół wprowadzonego Standardu Wymiany Informacji Geodezyjnych (SWING). U podstaw tych prac leży założenie, że: „Dla współczesnego państwa dysponowanie nowocześnie zorganizowanym systemem informacji o terenie jest koniecznością, której zaniedbywanie może z czasem okazać się istotnym hamulcem rozwoju” (R. Piotrowski, 1993 r.).
Wydawać by się mogło, zwłaszcza po lekturze materiałów pochodzących z różnych konferencji na temat systemów informacji przestrzennej (SIP) i obejrzeniu towarzyszących tym konferencjom wystaw oprogramowania i sprzętu geodezyjnego oraz konkretnych wdrożeń, że zmieniła się powszechnie – i to w sposób diametralny – technologia prac oraz forma opracowań geodezyjnych. Wydawać by się mogło również, że ukształtowana została, co jest rzeczą podstawową, powszechna świadomość, czym jest SIT, jakie są zasady jego tworzenia i funkcjonowania, szczególnie zaś w środowisku geodetów, które w tworzeniu SIT-u odgrywa przecież kluczową rolę. Zdaniem autora są to jednak pozory. Brak wiedzy wielu osób biorących udział w tworzeniu bazy SIT i zainteresowanych jego wykorzystywaniem są ogromne, a popełniane w ich wyniku błędy zbyt istotne i kosztowne dla całości przedsięwzięcia.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA


powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS