Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 1996, Nr 6 (13) |


• Sprawny ODGiK to połowa sukcesu - rozmowa z Tadeuszem Jankiewiczem, Głównym Geodetą Wojewódzkim w Gdańsku • Nowy kodeks pracy • Poprawność nazw i określeń geodezyjnych • Fotogrametria satelitarna • Model katastru w metodologii Encja-Relacja • Zasady naliczania stawki VAT dla mapy do celów projektowych • ...

powrót

Piotr Wypych

Model katastru w metodologii Encja - Relacja

Niniejszy artykuł stanowi próbę spojrzenia na geodezyjną rzeczywistość okiem analityka systemów. Na przykładzie katastru (ewidencji gruntów) chcemy przybliżyć czytelnikowi diagramy Encja-Relacja, najpopularniejszą w środowisku informatyków metodologię analizy systemów bazodanowych.

Model Encja-Relacja jest jednym z najwygodniejszych narzędzi używanych przy projektowaniu systemów. Diagramy Encja-Relacja (Entity-Relationship, ER) posiadają kilka niezwykle ważnych cech:
- w zadowalający sposób modelują struktury danych świata rzeczywistego, więc nadają się do opisu („inwentaryzacji”) stanu wyjściowego systemu (tzn. stanu sprzed wprowadzenia informatyzacji);
- są sformalizowane w stopniu wystarczającym dla informatyka do zaimplementowania bazy danych. Jednocześnie są na tyle ogólne, że nie jest istotne, jakiego programu, systemu czy języka użyjemy do implementacji bazy danych. Istnieją nawet programy, które na podstawie takiego diagramu potrafią automatycznie utworzyć strukturę bazy danych w dowolnym systemie docelowym (np. Oracle, Informix, DBase, Access);
- są dostatecznie czytelne i zrozumiałe, aby być narzędziem do porozumiewania się informatyka ze zleceniodawcą, podobnie jak mapa może być środkiem porozumiewania się geodety np. z architektem.
Tworzenie modeli danych w tej metodologii przebiega w kilku dobrze zalgorytmizowanych krokach.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS