Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 1996, Nr 6 (13) |


• Sprawny ODGiK to połowa sukcesu - rozmowa z Tadeuszem Jankiewiczem, Głównym Geodetą Wojewódzkim w Gdańsku • Nowy kodeks pracy • Poprawność nazw i określeń geodezyjnych • Fotogrametria satelitarna • Model katastru w metodologii Encja-Relacja • Zasady naliczania stawki VAT dla mapy do celów projektowych • ...

powrót

Maciej Płażyński

Brzemię na barkach geodety

Wystąpienie wojewody gdańskiego z okazji jubileuszu Oddziału SGP – Gdańsk ‘96

50-Iecie Stowarzyszenia Geodetów Polskich jest okazją do przedstawienia miejsca geodezji i jej znaczenia dla funkcjonowania regionu gdańskiego oraz do zaprezentowania podstawowych prac prowadzonych w województwie.

Każda czynność człowieka dokonuje się w jakimś miejscu w przestrzeni, w jakimś momencie czasu. Dlatego niesłychanie istotna jest możliwość stworzenia modelu tej przestrzeni (mapy) i określania praw i innych podstawowych cech dotyczących jej elementów (...). Mapa wraz z opisem przedstawionym w tzw. rejestrach jest praktycznie obecna w większości procesów administracyjnych i gospodarczych, wspomaga proces bieżącego zaspokajania potrzeb obywateli i ochrony ich praw, wykorzystywana jest w procesach urbanistycznych. Inaczej mówiąc, jest to system informacyjny, którego zadaniem jest rejestracja i udostępnianie informacji o nieruchomościach i ich stanie prawnym (właścicielu) oraz innych cechach, takich jak sposób zabudowy nieruchomości, sposób użytkowania i rodzaj gruntów czy uzbrojenie terenu. System ma kluczowe znaczenie dla:
- zabezpieczania transakcji związanych z obrotem nieruchomościami, a więc zwiększania bezpieczeństwa inwestycji;
- sprawnego systemu kredytowania opartego na zabezpieczeniu go nieruchomością (...);
- sprawnego funkcjonowania administracji, służb ratownictwa i ochrony, wymiaru sprawiedliwości i wielu innych. (...)
Dotychczas nie została zreformowana trzecia (po podatku dochodowym i obrotowym) gałąź systemu podatkowego – podatek od nieruchomości. Podatek ten zasila budżet administracji samorządowej, ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania tej administracji oraz ustalenia relacji między administracją państwową i samorządową. Jego reforma jest konieczna, aby uniknąć narastających sporów pomiędzy administracjami o finanse. O reformie nie można jednak mówić bez sprawnego systemu informacyjnego o nieruchomościach. Tym samym od sposobu funkcjonowania systemu zależne są podstawowe dziedziny życia gospodarczego i społecznego.
Ocena istniejącego systemu informacyjnego nie jest niestety pozytywna. System ten jest spuścizną innego ustroju i nie jest dostosowany do obecnych realiów – ta ocena jest nie tylko naszą. Wiadomo, że w wielu miejscach kraju podejmowane są próby jego usprawnienia. Próby takie podjęte zostały także w naszym województwie. W 1993 roku, z inicjatywy Agencji Rozwoju Pomorza Gdańskiego, rozpoczęto na zlecenie wojewody gdańskiego prace analityczne i koncepcyjne. W ich efekcie w roku 1994, z inicjatywy kierownika Urzędu Rejonowego w Wejherowie i Głównego Geodety Wojewódzkiego, na obszarze gmin objętych zasięgiem działania Urzędu Rejonowego w Wejherowie, przy pełnym współdziałaniu samorządu terytorialnego i administracji rządowej oraz sądowniczej, rozpoczęto prace pilotażowe nad Systemem Informacyjnym O nieruchomościach i ich stanie prawnym. Prace te koncentrują się przede wszystkim na tworzeniu mechanizmów i struktur systemu.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS