wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Czerwiec 1996, Nr 6 (13) |


• Sprawny ODGiK to połowa sukcesu - rozmowa z Tadeuszem Jankiewiczem, Głównym Geodetą Wojewódzkim w Gdańsku • Nowy kodeks pracy • Poprawność nazw i określeń geodezyjnych • Fotogrametria satelitarna • Model katastru w metodologii Encja-Relacja • Zasady naliczania stawki VAT dla mapy do celów projektowych • ...

powrót

Maciej Płażyński

Brzemię na barkach geodety

Wystąpienie wojewody gdańskiego z okazji jubileuszu Oddziału SGP – Gdańsk ‘96

50-Iecie Stowarzyszenia Geodetów Polskich jest okazją do przedstawienia miejsca geodezji i jej znaczenia dla funkcjonowania regionu gdańskiego oraz do zaprezentowania podstawowych prac prowadzonych w województwie.

Każda czynność człowieka dokonuje się w jakimś miejscu w przestrzeni, w jakimś momencie czasu. Dlatego niesłychanie istotna jest możliwość stworzenia modelu tej przestrzeni (mapy) i określania praw i innych podstawowych cech dotyczących jej elementów (...). Mapa wraz z opisem przedstawionym w tzw. rejestrach jest praktycznie obecna w większości procesów administracyjnych i gospodarczych, wspomaga proces bieżącego zaspokajania potrzeb obywateli i ochrony ich praw, wykorzystywana jest w procesach urbanistycznych. Inaczej mówiąc, jest to system informacyjny, którego zadaniem jest rejestracja i udostępnianie informacji o nieruchomościach i ich stanie prawnym (właścicielu) oraz innych cechach, takich jak sposób zabudowy nieruchomości, sposób użytkowania i rodzaj gruntów czy uzbrojenie terenu. System ma kluczowe znaczenie dla:
- zabezpieczania transakcji związanych z obrotem nieruchomościami, a więc zwiększania bezpieczeństwa inwestycji;
- sprawnego systemu kredytowania opartego na zabezpieczeniu go nieruchomością (...);
- sprawnego funkcjonowania administracji, służb ratownictwa i ochrony, wymiaru sprawiedliwości i wielu innych. (...)
Dotychczas nie została zreformowana trzecia (po podatku dochodowym i obrotowym) gałąź systemu podatkowego – podatek od nieruchomości. Podatek ten zasila budżet administracji samorządowej, ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania tej administracji oraz ustalenia relacji między administracją państwową i samorządową. Jego reforma jest konieczna, aby uniknąć narastających sporów pomiędzy administracjami o finanse. O reformie nie można jednak mówić bez sprawnego systemu informacyjnego o nieruchomościach. Tym samym od sposobu funkcjonowania systemu zależne są podstawowe dziedziny życia gospodarczego i społecznego.
Ocena istniejącego systemu informacyjnego nie jest niestety pozytywna. System ten jest spuścizną innego ustroju i nie jest dostosowany do obecnych realiów – ta ocena jest nie tylko naszą. Wiadomo, że w wielu miejscach kraju podejmowane są próby jego usprawnienia. Próby takie podjęte zostały także w naszym województwie. W 1993 roku, z inicjatywy Agencji Rozwoju Pomorza Gdańskiego, rozpoczęto na zlecenie wojewody gdańskiego prace analityczne i koncepcyjne. W ich efekcie w roku 1994, z inicjatywy kierownika Urzędu Rejonowego w Wejherowie i Głównego Geodety Wojewódzkiego, na obszarze gmin objętych zasięgiem działania Urzędu Rejonowego w Wejherowie, przy pełnym współdziałaniu samorządu terytorialnego i administracji rządowej oraz sądowniczej, rozpoczęto prace pilotażowe nad Systemem Informacyjnym O nieruchomościach i ich stanie prawnym. Prace te koncentrują się przede wszystkim na tworzeniu mechanizmów i struktur systemu.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS