wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Czerwiec 1996, Nr 6 (13) |


• Sprawny ODGiK to połowa sukcesu - rozmowa z Tadeuszem Jankiewiczem, Głównym Geodetą Wojewódzkim w Gdańsku • Nowy kodeks pracy • Poprawność nazw i określeń geodezyjnych • Fotogrametria satelitarna • Model katastru w metodologii Encja-Relacja • Zasady naliczania stawki VAT dla mapy do celów projektowych • ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska, Zbigniew Leszczewicz

Sprawny ODGiK to połowa sukcesu

24 października 1995 r. zasób numeryczny został włączony – na podstawie stosownej decyzji wojewody gdańskiego – do bieżącej eksploatacji w WODGiK w Gdańsku. Mapa zasadnicza prowadzona na tym terenie w postaci tradycyjnej została z tym dniem wycofana z użytkowania, a aktualizacji podlega wyłącznie jej postać numeryczna.

Z Tadeuszem Jankiewiczem, Głównym Geodetą Wojewódzkim w Gdańsku, rozmawiają Katarzyna Pakuła-Kwiecińska i Zbigniew Leszczewicz

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska: W maju 1990 r. zostaje Pan mianowany Głównym Geodetą Wojewódzkim, a już w grudniu pojawiają się dwa akty o wielkim znaczeniu dla porządkowania stanów prawnych: tzw. ustawa wprowadzająca... oraz ustawa o gospodarce gruntami i uwłaszczeniu nieruchomości. Jaki wpływ miały te regulacje na prowadzoną przez Pana „politykę geodezyjną”?

Tadeusz Jankiewicz: W tamtym okresie wyraźnie widzieliśmy zapotrzebowanie na zmiany stanów prawnych w całym województwie, ale także na usługi geodezyjne. Ponieważ uznaliśmy, że niewiele da się zrobić bez zasadniczych przekształceń w ODGiK, głównym naszym celem stało się zorganizowanie dobrych, sprawnie funkcjonujących ośrodków, jako fundamentu pod nasze przyszłe przedsięwzięcia. Będąc osobą odpowiedzialną za komunalizację mienia skarbu państwa, zdołałem wyłączyć z niej lokale przeznaczone na siedzibę ODGiK. Udało nam się powiększyć powierzchnię ODGiK o 100% i przeprowadzić jego modernizację (remonty, meble, sprzęt). Obecnie – to opinia wieloletniego Głównego Geodety Kraju Remigiusza Piotrowskiego – nasz ośrodek wojewódzki jest jednym z wiodących w kraju. Rocznie zarabiamy na działalności ośrodka 14-16 mld starych złotych, co oznacza wpływy do funduszu centralnego w wysokości 2,4-3,2 mld (20%). Pozostałe 80% zostaje u nas, co skrzętnie wykorzystujemy na modernizację i wyposażenie ODGiK oraz odnowienie zasobu mapowego. Kolejnym krokiem było zinformatyzowanie części opisowej operatu ewidencji gruntów, zakończone w całym województwie w 1993 r. Pismem wojewody gminy zostały zobligowane do przyjęcia jako obowiązującego programu MSEG i obecnie wszystkie 63 gminy pracują w tym jednolitym systemie. Następnie kierownik Urzędu Rejonowego w Wejherowie przejął zinformatyzowane operaty ewidencji gruntów z 9 okolicznych gmin, by prowadzić ewidencję u siebie w urzędzie. W tym momencie gmina stała się tylko odbiorcą i użytkownikiem ewidencji gruntów.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETApowrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS