wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Kwiecień 1996, Nr 4 (11) |


• Projekty geodezyjne realizowane w Europie w ramach współpracy międzynarodowej • Testujemy CADCore • Emerytury dla geodetów i kartografów • Uwagi dyrektora Departamentu Katastru, Geodezji i Kartografii Remigiusza Piotrowskiego do projektu ustawy „O katastrze nieruchomości" • Podziały gruntów rolnych • LandMAP ...

powrót

Anna Wardziak

Kiedy na emeryturę?

Zwracam się z uprzejmą prośbą do Redakcji jako geodeta zarządzający firmą, która wykonuje usługi geodezyjne, o opublikowanie interpretacji przepisów dotyczących ustawy emerytalno-rentowej, w tym rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. (Dz.U. Nr 8 z 1983 r., poz. 43) z późniejszymi zmianami (Dz.U. z 1985 r. Nr 7, poz. 21; Dz.U. z 1991 r. Nr 39 , poz. 21; Dz.U. z 1992 r. Nr 102 , poz. 520) w części dotyczącej „prac szczególnych” obciążających narząd wzroku (kartografia i prace przy przyrządach optycznych). Chciałbym uzyskać za pośrednictwem Redakcji jednoznaczną odpowiedź, czy można w oparciu o ww. przepisy wydawać zaświadczenia pracownikom, którzy przepracowali w zawodzie geodety co najmniej 15 lat i mających odpowiedni staż pracy, o tym, że skraca im się o 5 lat wiek emerytalny.
Zdzisław Bryl, Łódź

W poszukiwaniu odpowiedzi na zacytowane pytanie zwróciłam się z prośbą o pomoc w interpretacji wymienionych przepisów do pracownika Departamentu Warunków Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej p. Henryka Jankowskiego. Otóż w załączniku do wspomnianego przez naszego czytelnika rozporządzenia Rady Ministrów (w sprawie wieku emerytalnego oraz wzrostu emerytur i rent inwalidzkich dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze) w wykazie A rzeczywiście wymienieni są geodeci i kartografowie. Faktycznie mają oni prawo do skrócenia wieku emerytalnego, a także wzrostu emerytury lub renty inwalidzkiej. Jednak zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia, do prac w szczególnych warunkach, których wykonywanie uprawnia do niższego wieku emerytalnego oraz wzrostu emerytury lub renty inwalidzkiej, zaliczane są między innymi prace geodezyjne, ale tylko przy poszukiwaniu surowców i wody (Wykaz A, Dział I, pkt 4), a jako prace szczególnie obciążające narząd wzroku i wymagające precyzyjnego widzenia wymienione są prace w kartografii, przy montażu mikroelementów wymagającym posługiwania się przyrządami optycznymi oraz przy obsłudze elektronicznych monitorów ekranowych (Wykaz A, Dział XIV, pkt 5). W związku z powyższym nieporozumieniem jest potraktowanie prac przy przyrządach optycznych w ogóle jako szczególnie obciążających narząd wzroku, gdyż dotyczy to tylko jednego szczególnego przypadku – przy montażu mikroelementów. Ponadto okresami pracy uzasadniającymi prawo do świadczeń w wysokości i na zasadach określonych w rozporządzeniu są okresy, w których praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy (patrz rozdz. 1, §2.1).

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS