Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 1996, Nr 4 (11) |


• Projekty geodezyjne realizowane w Europie w ramach współpracy międzynarodowej • Testujemy CADCore • Emerytury dla geodetów i kartografów • Uwagi dyrektora Departamentu Katastru, Geodezji i Kartografii Remigiusza Piotrowskiego do projektu ustawy „O katastrze nieruchomości" • Podziały gruntów rolnych • LandMAP ...

powrót

Anna Wardziak

Kiedy na emeryturę?

Zwracam się z uprzejmą prośbą do Redakcji jako geodeta zarządzający firmą, która wykonuje usługi geodezyjne, o opublikowanie interpretacji przepisów dotyczących ustawy emerytalno-rentowej, w tym rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. (Dz.U. Nr 8 z 1983 r., poz. 43) z późniejszymi zmianami (Dz.U. z 1985 r. Nr 7, poz. 21; Dz.U. z 1991 r. Nr 39 , poz. 21; Dz.U. z 1992 r. Nr 102 , poz. 520) w części dotyczącej „prac szczególnych” obciążających narząd wzroku (kartografia i prace przy przyrządach optycznych). Chciałbym uzyskać za pośrednictwem Redakcji jednoznaczną odpowiedź, czy można w oparciu o ww. przepisy wydawać zaświadczenia pracownikom, którzy przepracowali w zawodzie geodety co najmniej 15 lat i mających odpowiedni staż pracy, o tym, że skraca im się o 5 lat wiek emerytalny.
Zdzisław Bryl, Łódź

W poszukiwaniu odpowiedzi na zacytowane pytanie zwróciłam się z prośbą o pomoc w interpretacji wymienionych przepisów do pracownika Departamentu Warunków Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej p. Henryka Jankowskiego. Otóż w załączniku do wspomnianego przez naszego czytelnika rozporządzenia Rady Ministrów (w sprawie wieku emerytalnego oraz wzrostu emerytur i rent inwalidzkich dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze) w wykazie A rzeczywiście wymienieni są geodeci i kartografowie. Faktycznie mają oni prawo do skrócenia wieku emerytalnego, a także wzrostu emerytury lub renty inwalidzkiej. Jednak zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia, do prac w szczególnych warunkach, których wykonywanie uprawnia do niższego wieku emerytalnego oraz wzrostu emerytury lub renty inwalidzkiej, zaliczane są między innymi prace geodezyjne, ale tylko przy poszukiwaniu surowców i wody (Wykaz A, Dział I, pkt 4), a jako prace szczególnie obciążające narząd wzroku i wymagające precyzyjnego widzenia wymienione są prace w kartografii, przy montażu mikroelementów wymagającym posługiwania się przyrządami optycznymi oraz przy obsłudze elektronicznych monitorów ekranowych (Wykaz A, Dział XIV, pkt 5). W związku z powyższym nieporozumieniem jest potraktowanie prac przy przyrządach optycznych w ogóle jako szczególnie obciążających narząd wzroku, gdyż dotyczy to tylko jednego szczególnego przypadku – przy montażu mikroelementów. Ponadto okresami pracy uzasadniającymi prawo do świadczeń w wysokości i na zasadach określonych w rozporządzeniu są okresy, w których praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy (patrz rozdz. 1, §2.1).

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS