Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 1996, Nr 4 (11) |


• Projekty geodezyjne realizowane w Europie w ramach współpracy międzynarodowej • Testujemy CADCore • Emerytury dla geodetów i kartografów • Uwagi dyrektora Departamentu Katastru, Geodezji i Kartografii Remigiusza Piotrowskiego do projektu ustawy „O katastrze nieruchomości" • Podziały gruntów rolnych • LandMAP ...

powrót

Remigiusz Piotrowski

Kontynuacja istniejącej ewidencji

Uwagi na marginesie dyskusji wywołanej projektem ustawy „O katastrze nieruchomości” zgłoszonym przez Ministerstwo Finansów

1 Reforma podatków lokalnych, w szczególności zmiana dotychczasowej podstawy wymiaru podatku od nieruchomości, nie wymaga wprowadzania w Polsce katastru fiskalnego i związanej z katastrem inicjatywy ustawodawczej ministra finansów. Powyższy pogląd wynika m.in. z następujących przesłanek:
1. Lista podatników utworzona w trybie dotychczasowych przepisów ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych oraz związanego z nią rozporządzenia MF z dnia 5.12.1991 r. istnieje
i jest prowadzona przez gminy, a zatem powinno wystarczyć jej uaktualnienie i uzupełnienie oszacowaniem wartości nieruchomości.
2. Oszacowania wartości nieruchomości, która ma byś nową podstawą wymiaru związanego z nią podatku (ad valorem), nie będzie dostarczać kataster (który jedynie tę wartość zarejestruje), lecz system powszechnej taksacji nieruchomości. Wobec tego priorytetowym zadaniem legislacyjnym jest wyprzedzające w stosunku do katastru i przepisów podatkowych uregulowanie trybu i sposobu rozwinięcia tego systemu.
3. Obserwacje poczynione na łódzkim poligonie doświadczalnym potwierdzają dość powszechny pogląd, zgodnie z którym znaczące (rzędu 15-25%) zwiększenie wpływów z podatku od nieruchomości można by uzyskać w ciągu najbliższych 2 lat już tylko drogą identyfikacji opodatkowanych budynków z wykorzystaniem fotogrametrycznych zdjęć lotniczych i przy urealnieniu obecnej podstawy podatku (tj. pól powierzchni) z wykorzystaniem istniejącej ewidencji gruntów i budynków. Jest do tego podstawa prawna, wynikająca z art. 21 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. Nr 30 poz.163 z późn. zm.).
4. Pracochłonnego katastru, którego funkcjonowanie w nie zmienionej formie obliczane musi byś na dziesięciolecia, nie można zakładać w pośpiechu, który narzuca przyjęty przez ministra finansów
końcowy termin 31 grudnia 1999 r., zwłaszcza że Ministerstwo Finansów nie poczyniło niezbędnych do tego przygotowań organizacyjnych, kadrowych i technicznych. Nie dysponuje też projektem przepisów wykonawczych, po którym można by ocenić realność i rzeczywisty zakres jego obecnej (1996 r.) inicjatywy legislacyjnej w przedmiocie ustawy „o katastrze nieruchomości”. Przygotowanie przepisów wykonawczych pozwalających przekształcić obecną ewidencję gruntów w pełnowartościowy kataster jest zadaniem wysoce
złożonym, a zatem i czasochłonnym.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS