Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 1996, Nr 3 (10) |


• Ubezpieczenia dla geodetów i rzeczoznawców majątkowych • Geocentryczny układ współrzędnych geodezyjnych World Geodetic System • Rozmowa z Wacławem Kłopocińskim, legendą polskiej geodezji • Regionalizacja upraw rolnych • O związku pomiędzy wartością gruntu a dokładnością pomiaru granic nieruchomości • Modernizacja ...

powrót

Jacek Rumiński

Krok w przyszłość

System Informacji o Terenie dla potrzeb Zarządu Portu Gdańsk

W szczególny sposób mapa numeryczna przydaje się w sytuacjach awaryjnych, podczas których szybka informacja o lokalizacji awarii i parametrach technicznych instalacji jest nieodzowna.

Wprowadzenie
W ostatnich latach rozwój Systemów Informacji Przestrzennej w Polsce przyniósł znaczną ilość opracowywanych aplikacji zarówno w zakresie Systemów Informacji o Terenie (czyli systemów wykorzystujących mapy w skalach 1:5 000 i większych), jak i Systemów Informacji Geograficznej (czyli systemów wykorzystujących mapy w skalach mniejszych niż 1:5 000). Należy jednak podkreślić zasadniczą rolę Systemów Informacji o Terenie, gdyż w procesie ich budowania opracowuje się zazwyczaj mapy numeryczne, które stanowić mogą podkład do wszelkiego typu zastosowań SIP. Typ zastosowań, w ramach których tworzy się mapę numeryczną zgodną z właściwymi jej przepisami, nazywa się zazwyczaj typem zastosowań pierwszego rzędu. Obecnie w Polsce bardzo ważną rolę odgrywają zastosowania właśnie tego typu. Jest to spowodowane faktem, że niestety zasoby geodezyjno-kartograficzne w większości nie są przechowywane w formacie numerycznym. Podstawowym więc zadaniem jawi się opracowanie numerycznej mapy zasadniczej kraju, zgodnie z niedawno wydaną Instrukcją K-1. Bardzo często obserwuje się jednak proces opracowania numerycznego map i ich aktualizacji przy okazji wykonywania konkretnego zlecenia, w ramach którego opracowania te stają się niezbędne. Wykonanie numerycznych map opracowywanego regionu staje się następnie podstawą do nanoszenia wszelkiego rodzaju informacji fakultatywnych, a więc właściwych dla użytkownika informacji dodatkowych, które zostają logicznie pogrupowane w odpowiednie warstwy tematyczne mapy. Z tworzeniem warstw mapy numerycznej można powiązać informacje tabelaryczne w ten sposób, że z każdym elementem mapy jest związana określona przez użytkownika informacja. W ten sposób powstaje kolejny element systemu, który umożliwia szeroki wachlarz zastosowań zarówno przez służby księgowe, techniczne, projektantów oraz wszelkie inne właściwe służby i jednostki organizacyjne.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA




powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS