Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 1996, Nr 3 (10) |


• Ubezpieczenia dla geodetów i rzeczoznawców majątkowych • Geocentryczny układ współrzędnych geodezyjnych World Geodetic System • Rozmowa z Wacławem Kłopocińskim, legendą polskiej geodezji • Regionalizacja upraw rolnych • O związku pomiędzy wartością gruntu a dokładnością pomiaru granic nieruchomości • Modernizacja ...

powrót

Sabina Łyszkowicz

World Geodetic System 1984

Geocentryczny układ współrzędnych geodezyjnych (WGS84).
Jednym z pierwszych globalnych geocentrycznych systemów odniesienia był system WGS (World Geodetic System) opracowany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych w 1960 r. W pierwszych latach po wprowadzeniu WGS60 nastąpił poważny wzrost liczby i dokładności obserwacji satelitarnych, co spowodowało opracowanie dalszych dokładniejszych wersji systemu.

1. Wstęp
Poznawanie i kartowanie kształtu Ziemi odbywało się stopniowo w ciągu wielu stuleci. Każda nowa mapa jest syntezą naszej wiedzy z zakresu geodezji i kartografii w danym okresie. Mapy zazwyczaj są sporządzane w lokalnych układach współrzędnych (np. w układzie „42”, European 1979, North American 1983). Liczebność lokalnych układów w skali światowej jest znaczna (kilkaset). Układy te są lepiej lub gorzej zdefiniowane w klasyczny sposób. Pomijając ich często słabą definicję, to wskutek ruchów skorupy ziemskiej i innych zjawisk przyrodniczych układy te ulegają zniekształceniom. Krótko mówiąc, lokalne układy współrzędnych mają „swoje lata”. Dlatego też z praktycznego punktu widzenia pojawiła się konieczność stworzenia jednolitego globalnego układu współrzędnych dla celów kartograficznych i geodezyjnych.

W ostatnim trzydziestoleciu zmagania nad powiązaniem lokalnych systemów w jeden globalny geodezyjny system odniesienia zostały zrealizowane dzięki poważnemu rozwojowi geodezyjnych technik satelitarnych. Jednym z pierwszych globalnych geocentrycznych systemów odniesienia był system WGS (World Geodetic System) opracowany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych (Defence Mapping Agency, DMA) w 1960 r. W pierwszych latach po wprowadzeniu WGS60 nastąpił poważny wzrost liczby i dokładności obserwacji satelitarnych, co spowodowało opracowanie dalszych dokładniejszych wersji systemu WGS60, a mianowicie: WGS66, WGS72, a następnie WGS84, który obecnie jest stosowany w praktyce. Odbiorniki GPS (Global Positioning System) po odebraniu sygnałów od satelitów krążących po orbitach wokół Ziemi wyznaczają pozycję punktu na powierzchni Ziemi w tym to właśnie systemie.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS