Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 1995, Nr 7 (7) |


• O współpracy europejskiej rozmawiają prof. Jerzy Gaździcki i Zbigniew Leszczewicz • Dobry geodeta dobrym prawnikiem - z wiceministrem sprawiedliwości Bohdanem Zdziennickim rozmawia Włodzimierz Kunach • Uwagi do instrukcji K-1 • Krajowy system informacji o terenie - koordynacja w zakresie ewidencji uzbrojenia terenu • ...

powrót

Newelski Miron

Standaryzacja standardów

Wdrożenie systemu do tworzenia mapy numerycznej zgodnie z instrukcją K-1

Od 1 czerwca 1995 obowiązuje nowa, wprowadzona przez Głównego Geodetę Kraju dr inż. Remigiusza Piotrowskiego, instrukcja techniczna K-1. To od dawna oczekiwane opracowanie postawiło przed ośrodkami dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej wiele problemów. Pozornie w najlepszej sytuacji są ci, którzy nie podjęli jeszcze żadnych kroków na drodze przekształcenia prowadzonego tradycyjnymi metodami zasobu map w zintegrowany system informacji o terenie.

Ośrodki, które prowadziły do tej pory mapę numeryczną, muszą w większym lub mniejszym stopniu zmodyfikować swoje zasoby, tak aby sprostać wymogom nowej instrukcji, posiadają już jednak cenne doświadczenia zebrane w trakcie dotychczasowej pracy. Będąc projektantem systemu do tworzenia mapy numerycznej, chciałbym podzielić się z obecnymi i potencjalnymi użytkownikami systemów informacji o terenie uwagami, jakie nasunęły się nam w trakcie prac nad wdrożeniem systemu zgodnego z nową instrukcją K-1. Wdzięczny będę za wszelkie ewentualne uwagi i zapytania dotyczące opisywanych rozwiązań, nadsyłane przez państwa pod podanym adresem. Tworzone przez nas oprogramowanie ma służyć geodetom i właśnie dzięki bezpośrednim z nimi kontaktom możemy je rozwijać i ulepszać.

Cele i założenia przy tworzeniu systemu
Głównym celem, jaki przyświecał powstaniu instrukcji K-1, było wprowadzenie jednolitego standardu tworzenia i przechowywania zasobu map numerycznych. Systemy służące do tego celu pojawiały się już od dłuższego czasu w wielu ośrodkach na terenie kraju. W większości wypadków nie był jednak możliwy bezpośredni transfer danych pomiędzy systemami, co uniemożliwiało powstanie krajowego zasobu map numerycznych. Drugim celem było przejście od mapy opartej na grafice wektorowej do mapy obiektowej, w której każdy obiekt ma swoją geometrię i związane z nim atrybuty tekstowe. Przy wszystkich tych zmianach system informatyczny powinien zapewnić generowanie, na podstawie zgromadzonej informacji, klasycznej formy mapy z zachowaniem przepisów instrukcji K-l. [1] System informatyczny powinien również przechowywać opis geometrii i atrybuty obiektu niezależnie od stopnia generalizacji. Ze swej strony przyjęliśmy następujące założenia przy projektowaniu systemu:
- system działać będzie w środowisku programu MicroStation firmy Bentley i w wersji podstawowej nie będzie wymagał współpracy z relacyjną bazą danych;
- system umożliwi kontrolę poprawności wykonania mapy numerycznej (kontrolę geometrii i atrybutów tekstowych obiektów);
- pliki zawierające mapę numeryczną chronione będą przed uszkodzeniem w trakcie tworzenia mapy poprzez system automatycznych backup-ów;

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS