Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 1995, Nr 5 (5) |


• Globalny System Pozycyjny • Ranga geodety • Fotogrametria cyfrowa • Niwelatory laserowe - zestawienie • Tworzenie przestrzennej komputerowej mapy górniczej • Przekształcanie rastra • Tajemnice kultury Nazca

powrót

Janusz Śledziński

Globalny System Pozycyjny

Wyznaczanie pozycji punktów za pomocą technologii satelitarnych GPS

Od wielu już lat pozycje (współrzędne) punktów geodezyjnych wyznacza się za pomocą technik satelitarnych. Zadecydowały o tym przede wszystkim główne zalety tych technik w porównaniu z tradycyjnymi technikami naziemnymi: wyższa dokładność, nieporównywalnie krótszy czas potrzebny do otrzymania ostatecznych wyników (współrzędnych punktów), prawie zupełna automatyzacja pomiarów i ich opracowania oraz znacznie niższe koszty. Metody triangulacji czy trilateracji stosowane przez wiele lat dla tworzenia sieci geodezyjnych straciły swe podstawowe znaczenie i zostały zastąpione metodami satelitarnymi.

1. Wstęp
Dzisiaj nie tworzymy zatem sieci triangulacyjnych i trilateracyjnych, lecz przestrzenne geodezyjne sieci satelitarne. Wszystkie technologie pomiarów satelitarnych służące powszechnie do wyznaczania położenia (współrzędnych) punktów opierają się obecnie na wykorzystaniu Globalnego Systemu Pozycyjnego znanego pod dwiema nazwami: GPS lub NAVSTAR, będącymi akronimami ich pełnych nazw: Global Positioning System i NAVigation Satellites Timing And Ranging (satelity nawigacyjne służące do przekazywania czasu i pomiaru odległości). Celem tego artykułu jest wyjaśnienie, na czym polega wyznaczanie położenia punktów technologiami satelitarnymi GPS, czym różnią się obecnie znane technologie GPS, kiedy i dla jakich prac mogą być stosowane. Jak działa odbiornik satelitarny GPS i co w istocie mierzy. Oczywiście słów kilka powiemy także o samym systemie GPS, jego konstrukcji i jego elementach. Postaramy się przy tym ograniczyć do niezbędnego minimum przytaczanie wzorów matematycznych.

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS