Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 1995, Nr 4 (4) |


• Teodolity elektroniczne - zestawienie • Instrukcja wykonywania prac mierniczych • Rozmowa z Tadeuszem Cichym, głównym inżynierem ds. mierniczo-geologicznych KWK PIAST • Reprezentujemy pracodawców - Krajowy Związek Pracodawców Firm Geodezyjno-Kartograficznych • Zamówienia publiczne • System GEO-INFO • ...

powrót

Alfons Jacko

Płynny stan mapy i ewidencji gruntów

Kilka refleksji nad sytuacją geodezji na terenach eksploatacji węgla kamiennego

W wyniku eksploatacji górniczej zmieniają się współrzędne każdego punktu. Następują przemieszczenia punktów zarówno w płaszczyźnie pionowej, jak i poziomej. Przemieszczenia te mogą kumulować się i dochodzić do kilkunastu metrów osiadania pionowego oraz kilku metrów przesunięcia poziomego. Są tereny, gdzie punkt wraca w pobliże swego pierwotnego położenia w płaszczyźnie poziomej, natomiast wysokościowo punkt nigdy nie wraca do poprzedniej współrzędnej.

Każdy region Polski posiada swoje uwarunkowania oraz odmienności, i to w każdej dziedzinie życia, nie wyłączając geodezji i kartografii.
Większość geodetów w kraju posiada przekonanie, że wystarczy spełnić kilka warunków, aby oczekiwania inwestorów oraz innych branż były w pełni zaspokojone. W lapidarnym skrócie są to: wykonanie osnowy, założenie mapy zasadniczej, uporządkowanie ewidencji gruntów oraz egzekwowanie uzupełnień mapy od inwestorów. Jednak na terenie objętym eksploatacją węgla kamiennego sytuacja w znacznym stopniu się komplikuje. Trudno tutaj znaleźć racjonalne metody postępowania. Liczne próby ogarnięcia tej tematyki nie dały do tej pory należytego rezultatu. Ale ponieważ wszystko w świecie zmienia się szybciej niż sobie wyobrażamy, to dzięki obecnemu postępowi technologicznemu można próbować rozwiązywać problemy, które dotąd wydawały się poza zasięgiem naszych możliwości. Zanim jednak przejdę do tych przyszłościowych, ale chyba nie tak odległych wizji, chciałbym pokazać, na czym polega odmienność działania geodety i służby geodezyjno-kartograficznej na terenie objętym wpływami szkód górniczych. Wydaje mi się bowiem, że są to sprawy zupełnie niezrozumiałe zarówno dla przeciętnego geodety, jak i decydentów w naszej branży.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS