wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Sierpień 1995, Nr 3 (3) |


• Rozmowa z sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa Józefem Kaliszem • Niwelatory automatyczne - zestawienie • Warszawska Szkoła Geodezyjna • Szkoły geodezyjne • SICAD-Las początek Systemu Informacji Leśnej • Oprogramowanie Nobel • Zakup używanego dalmierza

powrót

Wojciech Janusz, Andrzej Toruński

Zakup używanego dalmierza

W numerze 2 (lipiec 1995) magazynu GEODETA ukazały się bardzo ważne rady red. Katarzyny Pakuły-Kwiecińskiej dla nabywców używanych dalmierzy. Rzeczywiście dokonywanie takiego zakupu wymaga dużej ostrożności, zwłaszcza przy nabywaniu dalmierzy starszych, które mogą być atrakcyjne cenowo, lecz nie muszą gwarantować długiej dalszej eksploatacji. Mając ponad 30-letnie doświadczenie w badaniu i komparowaniu ponad 60 typów dalmierzy dostępnych w kraju, pragniemy do tych rad dodać kilka dalszych.

Bardzo często spotyka się stosowanie kombinowanych zestawów dalmierz – reflektor produkowanych przez różne firmy. Wielu wykonawców prac geodezyjnych nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji tego. Należy pamiętać, że długości mierzone zestawami kombinowanymi wymagają wprowadzania do wyników stałych poprawek, nieraz o dużych wartościach (w skrajnym przypadku dochodzą one do 50 mm). Oczywiście kupienie i stosowanie dalmierza z lustrem innej firmy bądź w ogóle lustrem produkcji rzemieślniczej jest dopuszczalne, ale niewygodne ze względu na konieczność wyznaczenia i wprowadzania wspomnianych poprawek do każdej zmierzonej długości.

Jednak posiadanie nawet oryginalnego zestawu nasadki dalmierczej i lustra wymaga wyznaczenia poprawki za stałą lustra, bowiem na wartość tej poprawki wpływają różne czynniki, np. usytuowanie adaptera do mocowania nasadki na lunecie teodolitu (zwłaszcza gdy jest to teodolit innej firmy niż nasadka). Stała poprawka może też być wynikiem starzenia się elementów elektronicznych dalmierza i w tym znaczeniu jej wartość może się zmieniać w czasie. Tak więc w każdym przypadku zakupu dalmierza, zwłaszcza z lustrami innych firm, i nasadki dalmierczej, która ma pracować na teodolicie innej firmy, konieczne jest wyznaczenie stałej poprawki dodawania.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS