Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 1995, Nr 3 (3) |


• Rozmowa z sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa Józefem Kaliszem • Niwelatory automatyczne - zestawienie • Warszawska Szkoła Geodezyjna • Szkoły geodezyjne • SICAD-Las początek Systemu Informacji Leśnej • Oprogramowanie Nobel • Zakup używanego dalmierza

powrót

Wojciech Janusz, Andrzej Toruński

Zakup używanego dalmierza

W numerze 2 (lipiec 1995) magazynu GEODETA ukazały się bardzo ważne rady red. Katarzyny Pakuły-Kwiecińskiej dla nabywców używanych dalmierzy. Rzeczywiście dokonywanie takiego zakupu wymaga dużej ostrożności, zwłaszcza przy nabywaniu dalmierzy starszych, które mogą być atrakcyjne cenowo, lecz nie muszą gwarantować długiej dalszej eksploatacji. Mając ponad 30-letnie doświadczenie w badaniu i komparowaniu ponad 60 typów dalmierzy dostępnych w kraju, pragniemy do tych rad dodać kilka dalszych.

Bardzo często spotyka się stosowanie kombinowanych zestawów dalmierz – reflektor produkowanych przez różne firmy. Wielu wykonawców prac geodezyjnych nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji tego. Należy pamiętać, że długości mierzone zestawami kombinowanymi wymagają wprowadzania do wyników stałych poprawek, nieraz o dużych wartościach (w skrajnym przypadku dochodzą one do 50 mm). Oczywiście kupienie i stosowanie dalmierza z lustrem innej firmy bądź w ogóle lustrem produkcji rzemieślniczej jest dopuszczalne, ale niewygodne ze względu na konieczność wyznaczenia i wprowadzania wspomnianych poprawek do każdej zmierzonej długości.

Jednak posiadanie nawet oryginalnego zestawu nasadki dalmierczej i lustra wymaga wyznaczenia poprawki za stałą lustra, bowiem na wartość tej poprawki wpływają różne czynniki, np. usytuowanie adaptera do mocowania nasadki na lunecie teodolitu (zwłaszcza gdy jest to teodolit innej firmy niż nasadka). Stała poprawka może też być wynikiem starzenia się elementów elektronicznych dalmierza i w tym znaczeniu jej wartość może się zmieniać w czasie. Tak więc w każdym przypadku zakupu dalmierza, zwłaszcza z lustrami innych firm, i nasadki dalmierczej, która ma pracować na teodolicie innej firmy, konieczne jest wyznaczenie stałej poprawki dodawania.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS