wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Grudzień 2002, Nr 12 (91) |


• Czas na Galileo, czyli europejski system nawigacji satelitarnej, cz. I • Rewia tachimetrów – coraz więcej możliwości za te same pieniądze • ODGiK strażnikiem jakości – pisze Wojciech Tokarski • Działalność normalizacyjna w dziedzinie informacji geograficznej, cz. II • Skanowanie terenu laserem lotniczym ...

powrót

Bogdan Szczechowski

Czekając na standardy

Refleksje z sympozjum „Fotogrametria i teledetekcja w społeczeństwie informacyjnym”, Białobrzegi k. Warszawy, 24-26 października

Nieco ponad 100 osób reprezentujących głównie środowisko fotogrametryczne spotkało się w Białobrzegach na sympozjum zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Fotogrametrii i Teledetekcji (Sekcję Naukowo-Techniczną Stowarzyszenia Geodetów Polskich), Sekcję Fotogrametrii i Teledetekcji Komitetu Geodezji PAN oraz Zakład Fotogrametrii Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Wśród zaproszonych gości byli m.in. dr Ryszard Preuss – wiceprezes GUGiK, prof. Kazimierz Czarnecki – prezes SGP oraz Włodzimierz Kędziora – sekretarz generalny SGP.

Standaryzacja opracowań fotogrametrycznych
Wiceprezes GUGiK Ryszard Preuss przedstawił stanowisko resortu w sprawie standaryzacji opracowań fotogrametrycznych zlecanych ze środków budżetowych. Problem ten staje się szczególnie istotny dla środowiska geodezyjnego, nie tylko w obliczu wyraźnie wzrastającej liczby opracowań wykorzystujących technologie fotogrametryczne, ale także z niżej wymienionych powodów:
1. Jedynie nieco ponad 10% ortofotomapy wykonanej w Polsce spełnia kryteria techniczne pozwalające na jej wykorzystanie dla potrzeb programu IACS.
2. Możliwe do zastosowania w procesie tworzenia ortofotomapy Wytyczne Techniczne K-2.8 „Zasady wykonywania ortofotomap w skali 1:10 000” (Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Warszawa 2001) obejmują jedynie wyrywkowo
problemy innych skal aniżeli 1:10 000 oraz ukierunkowane zostały na edycję ortofotomapy. Wytyczne te wymagają zatem pilnego dostosowania do rzeczywistych potrzeb.
3. W wielu środowiskach decydentów geodezyjnych w Polsce nieduża jest wiedza o faktycznych możliwościach współczesnych technologii fotogrametrycznych, przez co z trudem przebijają się inicjatywy tworzenia ortofotomap czy ortoobrazów.
4. Współczesne technologie fotogrametryczne powinny być wykorzystywane w licznych rodzajach prac, jak np.:
- modernizacja operatu ewidencji gruntów,
- przetwarzanie mapy ewidencji gruntów i budynków do postaci numerycznej (w związku z potrzebami IACS-u – szczególnie na czasie),
- tworzenie Numerycznego Modelu Terenu,
- tworzenie i aktualizacja numerycznych map topograficznych 1:10 000,
- zasilanie baz danych topograficznych (TBD).

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS