wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Grudzień 2002, Nr 12 (91) |


• Czas na Galileo, czyli europejski system nawigacji satelitarnej, cz. I • Rewia tachimetrów – coraz więcej możliwości za te same pieniądze • ODGiK strażnikiem jakości – pisze Wojciech Tokarski • Działalność normalizacyjna w dziedzinie informacji geograficznej, cz. II • Skanowanie terenu laserem lotniczym ...

powrót

Stanisław Dąbrowski

Być w Pogorzelicy

W nawiązaniu do artykułu Marka Ziemaka „Droga do jakości” (GEODETA 11/2002)

Pan Marek Ziemak z zadziwiającą spostrzegawczością zauważył, że konferencja w Pogorzelicy dwa lata temu była na ten sam temat (niezupełna to prawda, choć temat rzeczywiście brzmiał bardzo podobnie), jednak do szczegółów nie przywiązuje wagi. Skutki tego widać w każdym akapicie jego artykułu.

Bywać na konferencjach to jedno, a rozumieć, o czym na nich się obraduje, to zupełnie co innego. Bo gdyby z którejkolwiek z nich (konferencji nt. systemów jakości było znacznie więcej niż dwie) została Panu, Panie Inżynierze, świadomość, o czym tam mówiono, wiedziałby Pan, że jakości się nie stopniuje. Jakość to zgodność, a zgodność jest albo jej nie ma. Poza tym jakość w geodezji nie polega na tym, że ktoś mierzy dobrze, lepiej lub gorzej, bo jest oczywiste, że mówimy tylko o tych, którzy mierzą zgodnie z wymaganiami sztuki geodezyjnej. Ci inni to niegeodeci, więc się nimi nie zajmujmy. A „wysoka jakość” pobytu w Pogorzelicy może dotyczyć określania smaku potraw czy trunków omawianych podczas wieczornych pogwarek i nie jest standaryzowana.
Certyfikowanie systemów zarządzania jakością zgodnych z normą ISO 9001, do czego uprawnienia zdobył Ośrodek Certyfikowania Jakości w Geodezji i Kartografii w Instytucie Geodezji i Kartografii, to nic innego, jak stwierdzenie na podstawie auditu, czy taka zgodność z wymaganiami normy zachodzi, a organizacja pracy tę zgodność zapewnia. Jeśli wymienione przez Pana firmy wydały przytoczone sumy na wdrożenie systemów zarządzania jakością, to albo im się to opłaci (wdrożenie systemu zarządzania jakością to inwestycja długofalowa), albo nie umiały opracować stosownego planu finansowego i rachunku zysków i strat (i powinny raczej likwidować działalność na danym rynku niż wydawać pieniądze na coś, co i tak nie uratuje firmy), albo też najzwyczajniej gdzieś przepłaciły (błędy się zdarzają).

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS