Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2012, Nr 8 (207) |


• Od pieca do pieca - wywiad z właścicielami firmy Geoservex z Bydgoszczy • Co po pilotażu modernizacji EGiB – raporty wingik-ów z trzech regionów • O ekspansji usług mówią menedżerowie z Bentley Systems Polska • Polemika dotycząca rozporządzenia o standardach • Rzecznik praw obywatelskich po stronie geodetów • ...

powrót

Henryk Bartoszewicz

Po kongresie wiedeńskim

Demarkacja granic Królestwa Polskiego

Dwa spośród przechowywanych w AGAD kartografików dotyczących demarkacji granic Królestwa Polskiego są szczególnie cenne: mapa ilustrująca decyzje zawarte w konwencji berlińskiej z 11 listopada 1817 r. i trzydziestoarkuszowa mapa demarkacyjna granicy polsko-pruskiej od Nowego Dworu do Goli (tzw. egzemplarz cesarski) z 1822 r.

Porozumienie zawarte między Rosją, Prusami i Austrią 9 września 1813 r. w Cieplicach, którego sygnatariusze zobowiązali się do wspólnego prowadzenia wojny przeciwko Francji, przewidywało także likwidację Księstwa Warszawskiego. Ostatecznie o losach tego quasi-państwa polskiego, utworzonego na mocy traktatu pokojowego w Tylży, zadecydowały mocarstwa koalicji antynapoleońskiej podczas kongresu wiedeńskiego. 3 maja 1815 r. Rosja podpisała dwustronne konwencje z Prusami i Austrią zawierające postanowienie o podziale terytorium Księstwa Warszawskiego. Traktat podziałowy włączono do dokumentu końcowego kongresu z 9 czerwca 1815 r. Akt ten w historiografii polskiej jest określany mianem czwartego rozbioru Polski. Z części środkowej i wschodniej księstwa utworzono Królestwo Polskie, nazywane także Króles­twem Kongresowym, które pozostawało w unii personalnej z Rosją. Pod panowaniem Prus znalazło się ustanowione podczas kongresu wiedeńskiego Wielkie Księstwo Poznańskie, składające się z departamentu poznańskiego, części departamentów bydgoskiego i kaliskiego oraz ziemi chełmińskiej z Toruniem. Austria zagarnęła okręg Wieliczki. Ponadto powstało Wolne Miasto Kraków pozostające pod protektoratem trzech zaborców.

W konwencjach z 3 maja 1815 r. ustalono punkty graniczne między Królestwem Polskim, Prusami i Austrią, jednak do rozstrzygnięcia pozostało jeszcze wiele kwestii spornych, a przede wszystkim wytyczenie granicy w terenie i ustawienie słupów granicznych. Umowy dotyczące Polski zawarte w Wiedniu oraz porozumienie w sprawie Wolnego Miasta Krakowa przewidywały powołanie komisji mieszanych, które miały dokonać demarkacji, przygotować mapy i opisy topograficzne granic. Konwencja rosyjsko-austriacka stanowiła, że granica Królestwa Polskiego i Rosji z Austrią będzie biegła wzdłuż linii granicznej sprzed 1809 r., co miało ułatwić prace demarkacyjne w tym rejonie. Wyjątkiem była konieczność wytyczenia granic Wolnego Miasta Krakowa przez komisję z udziałem delegacji państw zaborczych. Natomiast przeprowadzenie demarkacji Królestwa Polskiego z Prusami było trudniejsze, ponieważ ustalona w Wiedniu granica nie opierała się na żadnej wcześniejszej linii granicznej...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS