Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2012, Nr 7 (206) |


• Poczet szefów geodezji – od Piotrowskiego do Bujakowskiego • ISOK – test jakości chmur punktów, NMT i NMPT przyjętych do zasobu • ISOK od kuchni • Jak rozruszać rynek – mówi szef Polskiej Geodezji Komercyjnej Waldemar Klocek • Dorzynanie watah, czyli wykańczanie geodetów przez geodetów • 10 ...

powrót

Jerzy Królikowski

Chmura na 3 litery

Zestawienie aplikacji do obróbki danych ze skanerów laserowych, cz. II

Dostępne na rynku oprogramowanie pozwala odczytywać i zapisywać chmury punktów w dziesiątkach formatów danych. Czy różnią się one tylko nazwami?

Zapisanie chmury do pliku wiąże się z trzema wyz­waniami. Po pierwsze, mamy do czynienia z ogromną ilością danych, które zajmują wiele miejsca na twardych dyskach czy serwerach. Niektóre formaty częściowo rozwiązują ten problem poprzez kompresję. Drugi prob­lem wynika z faktu, że obok współrzędnych X, Y, Z w pliku przechowywane są także inne dane, jak np. intensywność odbicia, wartości RGB (czyli po prostu kolor punktu) czy układ współrzędnych, a nie każde rozszerzenie umożliwia ich zapis. Trzecia trudność to uniwersalność formatów, a raczej jej brak. Jak wynika z naszego zestawienia, co producent, to inny format (a nawet kilka). Jak więc zapisać chmurę, by mieć pewność, że będzie odczytana w każdej aplikacji?

Najprostszym formatem dla chmury punktów jest ASCII, czyli plik tekstowy, w którym w odpowiedniej kolejności zapisywane są atrybuty poszczególnych punktów. Dostępne na rynku aplikacje z reguły obsługują kilka typów tych plików, a niektóre także formaty użytkownika. Zaletą ASCII jest przede wszystkim prostota zapisu i uniwersalność, które sprawiają, że jest to idealne rozwiązanie np. do przechowywania danych w archiwach. Trudno bowiem przypuszczać, że pewnego dnia nie da się już odczytać poczciwych plików ASCII...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS