Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2012, Nr 7 (206) |


• Poczet szefów geodezji – od Piotrowskiego do Bujakowskiego • ISOK – test jakości chmur punktów, NMT i NMPT przyjętych do zasobu • ISOK od kuchni • Jak rozruszać rynek – mówi szef Polskiej Geodezji Komercyjnej Waldemar Klocek • Dorzynanie watah, czyli wykańczanie geodetów przez geodetów • 10 ...

powrót

Dariusz P. Kowalik

Dorzynanie watah trwa

Ten jakże piękny cytat z najnowszej historii polskiej dyplomacji wypowiedziany przez wybrańca narodu wcielają dziś w życie inni wybrańcy – zdecydowanie mniejszego kalibru, środowiskowego, geodezyjnego.

Nasi wybrańcy stali się wybrańcami w sposób różny, a to za sprawą nauki, a to z nominacji, bywają też z kapelusza, ale skoro już są, to niech próbują robić coś pożytecznego, a nie tylko szum wokół siebie i dbanie o własne profity. Może troszkę dla nas.

Pierwsze dorzynanie geodetów nastąpiło w ramach ogólnopolskiej krucjaty kształcenia narodu. Wybitni Polacy doszli do wniosku, że dołączymy do europejskich kręgów ludzi kształconych i wyprodukujemy stosowne, czytaj hurtowe, ilości inżynierów i magistrów. Europejskie wzorce kształcenia, jak wszystko, co pachnie Zachodem, muszą być najlepsze: szybko, dużo i po łebkach. Wybrańcy naukowi poczuli krew, zaczęli produkować setki geodetów za duże pieniądze. Każde miasto chce mieć Najwyższe Studia, Najwyższą Uczelnię i Rektora, któren (pisownia swojska) to wraz z Panem, Wójtem i Plebanem stanowią elitę Narodu.

Nagły skok cywilizacyjny obok wielu pozytywów niesie ze sobą dwie przesłanki negatywne. Pierwsza to nadprodukcja ludzi po studiach, w dawnym systemie niespotykana (może tylko w polityce i wojskowości), w obecnym pożądana w sensie globalnym, gorzej w szczegółach, dla bezpośrednich konsumentów tej zmiany. Ci konsumenci to my, geodeci, walczący o pracę na zanikającym rynku budów. Drugi negatyw to „oszustwo” wydanego dyplomu. Mamy poświadczenie nieprawdy, że jesteśmy wykształceni, a urywamy zdania, mówimy do bliźnich głównie onomatopejami, mamy pociąg do bliskich sercu końcówek -em i, nie wiedzieć czemu, brak pojęcia o sztuce, prawie, matematyce. Wydawać by się mogło, że powinniśmy nauczyć się na studiach przynajmniej czysto technicznych aspektów naszego zawodu, jak obsługa instrumentów, sposób wykonywania opracowań, prawo, posługiwanie się programami CAD-owskimi (dziś każdy projekt to AutoCAD, czasami MicroStation). Jesteśmy kształceni, a nie wykształceni. Taki szybki świat.

Na szczęście są tacy, którzy chcą. Wiem, że istnieją, mam ich na swojej budowie. Nie mam pojęcia, jak to robią, że są dobrzy, pewne jest, że dużo zawdzięczają sobie, a nie systemowi. Zostają po godzinach, uczą się, rozmawiają. Dzisiaj wiele zależy też od tego, na jaką budowę i do kogo trafią. Jeśli chcą, to osiągną wiele, ale sami, bo szkoła „kasuje” ich na niezłe pieniądze, dając w zamian tylko papier, nie wiedzę...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS