Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2011, Nr 12 (199) |


• O biciu głową w mur mówi wiceprezes GIG Rafał Piętka • Tezy do nowego Prawa geodezyjnego i kartograficznego przedstawia prezes GIG Bogdan Grzechnik • Jeszcze jedna próba, czyli dlaczego należy powołać samorząd zawodowy • Wizja GIS według Bentley Systems • Zestawienie przeglądarek danych przestrzennych • Analiza ...

powrót

Jerzy Królikowski

Zobaczyć GIS

Zestawienie przeglądarek danych przestrzennych

Geoportal to coraz powszechniejsze narzędzie do wizualizacji danych przestrzennych dla „przeciętnego Kowalskiego”. Jednak w wielu przypadkach wciąż niezastąpione pozostają bezpłatne aplikacje desktopowe.

Własną przeglądarkę danych posiada niemal każdy liczący się producent oprogramowania CAD i GIS – w zestawieniu prezentujemy więc tylko 11 najpopularniejszych. Dlaczego korporacje typu Esri czy Intergraph, których produkty – nie ukrywajmy – do tanich nie należą, decydują się na rozwijanie darmowych aplikacji? Widzą w tym zapewne szanse na przyciągnięcie klienta. Przeglądarki mają bowiem z reguły bardzo zbliżony interfejs do swoich komercyjnych, bardziej rozbudowanych odpowiedników. Potwierdzają to m.in. aplikacje GeoMedia Viewer czy MapInfo ProViewer. Użytkownik, który dobrze je pozna, szybko odnajdzie się w interfejsie aplikacji GeoMedia Pro­fessional czy MapInfo Professional.

Przeglądarka to także ukłon w kierunku obecnych klientów, którzy muszą wizualizować dane przed osobą, która ma o GIS-ie niewielkie pojęcie lub korzysta z tego typu systemów sporadycznie. Aplikacja taka daje bowiem możliwość wyświetlenia danych w komercyjnych formatach w identycznej formie, w jakiej zapisał je ich twórca. Coraz częściej tego typu oprogramowanie oferuje ponadto podstawowe narzędzia do analiz przestrzennych, a nawet możliwość prostej edycji danych i ich eksportu. Można więc śmiało rzec, że dzięki przeglądarkom danych przestrzennych profesjonalny GIS ma szansę trafić pod strzechy...


Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS