Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2007, Nr 2 (141) |


• Stan klęski żywiołowej? – wywiad z Andrzejem Skórnikiem, geodetą powiatowym w Tarnowskich Górach • Technologia wykonania ortofotomapy zniszczonej Warszawy • Artykuł recenzowany: Wojsko nie bawi się w centymetry – metody wykorzystania wysokorozdzielczych danych obrazowych w strefie działań wojennych • Królestwo ...

powrót

Marek Ziemak

Najwyższy czas na nowe prawo

Przeczytałem w prasie, że Polska jest na 87. miejscu w rankingu wolności gospodarczej sporządzanym przez organizację Heritage Foundation i obejmującym ponad 150 krajów. Plasuje nas to między Senegalem, który jest od nas lepszy, a Wyspami Zielonego Przylądka.

Pozycja ta nie przynosi nam chluby, a towarzystwo jest nieco egzotyczne (albo to my sami stajemy się egzotyczni). Dla pełniejszego obrazu sytuacji podaję trzy pierwsze miejsca: Hongkong, Singapur i Australia. Z krajów europejskich najlepiej wypadają Wielka Brytania i Irlandia – odpowiednio 6. i 7. miejsce. Z krajów nam bliższych Estonia zajęła miejsce 12., Litwa – 22., a Czechy – 31. Nowi członkowie Unii Europejskiej, Bułgaria i Rumunia, zajęły miejsca 62. i 67. Żeby być sprawiedliwym, trzeba przyznać, że w Europie wyprzedziliśmy w rankingu Ukrainę i Rosję.
Łatwo zauważyć, że ranking wolności gospodarczej pokrywa się dokładnie z ocenami krajów pod względem poziomu życia, poziomu technologicznego, organizacyjnego i perspektyw gospodarczych. A ponieważ geodezja jest częścią systemu gospodarczego i prawnego każdego państwa, można uznać, że stan jej odpowiada pozycji kraju w rankingu. Wychodzi więc na to, że mamy geodezję na poziomie Senegalu (nie jestem pewien, czy nie obrażam tego kraju, porównując go z półdziką Polską), i to chyba powinno dać kolegom geodetom, szczególnie tzw. decydentom, trochę do myślenia. Miażdżącym dowodem na prawdziwość tej klasyfikacji jest imigracja naszych młodych geodetów w dużych ilościach do Irlandii i Wielkiej Brytanii właśnie. Oni jakoś bez naukowych rankingów wyczuli, gdzie jest normalnie i są perspektywy.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS