Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2007, Nr 2 (141) |


• Stan klęski żywiołowej? – wywiad z Andrzejem Skórnikiem, geodetą powiatowym w Tarnowskich Górach • Technologia wykonania ortofotomapy zniszczonej Warszawy • Artykuł recenzowany: Wojsko nie bawi się w centymetry – metody wykorzystania wysokorozdzielczych danych obrazowych w strefie działań wojennych • Królestwo ...

powrót

Jerzy Przywara, Marek Pudło

Nie tylko loty kosmiczne

Jesteśmy dopiero na etapie podpisywania z Europejską Agencją Kos­miczną porozumienia o współpracy (PECS). Zgodnie z nim od tego roku polskie firmy będą mogły uczestniczyć w wielu agencyjnych przedsięwzięciach. Na pełne członkostwo trzeba będzie jednak poczekać kilka lat. Jesteśmy zatem gdzieś na początku drogi.

W 2005 roku z budżetów narodowych przeznaczono na sektor kosmiczny ponad 80 mld dolarów, z tego 57,24 mld z budżetu USA. Na orbitach okołoziemskich krążyło 536 satelitów telekomunikacyjnych, 41 nawigacyjnych oraz 102 teledetekcyjne (cywilne i komercyjne) o rozdzielczości lepszej niż 39 m, w tym 4 radarowe, 24 wysokorozdzielcze, 30 optycznych. Przychody ze sprzedaży zobrazowań satelitarnych szacowano na 1,12 mld dolarów, a rynku urządzeń nawigacji satelitarnej na 21,8 mld. Sprzedaż danych satelitarnych amerykańskiej firmy GeoEye wyniosła ponad 200 mln dolarów, a obroty firm TomTom i Garmin, obsługujących sektor konsumenckich odbiorników nawigacyjnych, przekroczyły 2 miliardy.
Skoro o miliardach mowa, warto przypomnieć, że budżet NASA wyniósł w 2005 r. 16,1 mld dolarów, ESA – 3,7 mld, francuskiej agencji kosmicznej CNES – 600 mln, a włoskiej ASI – 400 mln dolarów. Nasz kraj nie ma agencji kosmicznej, nie ma nawet ministerialnego departamentu do zajęcia się tą tematyką na poważnie, a poselski Zespół ds. Przestrzeni Kosmicznej urzęduje w ramach... Komisji ds. Edukacji, Nauki i Młodzieży.
Co sektor kosmiczny ma wspólnego z naszą branżą? Otóż wyróżnia się w nim kilka rodzajów produktów i usług. Pozostawiając na boku produkcję i obsługę samych satelitów, promów kosmicznych, wyrzutni oraz militarne wykorzystanie techniki kosmicznej, obecnie dzieli się go na trzy segmenty: telekomunikację, teledetekcję i nawigację. Obserwując jednak działania naszej administracji państwowej w ostatnich latach, można było zauważyć niewielkie zainteresowanie tematyką kosmiczną. Dość powiedzieć, że mniej więcej pięć lat temu w parlamencie pracowano już nad ustawą regulującą sprawy polityki kosmicznej i nic z tego nie wyszło, a na podpisanie umowy w ramach PECS czekaliśmy także pięć lat.
Nadzieją na zmianę sytuacji, poza samym podpisaniem porozumienia z ESA, jest projekt „Foresight”, realizowany od jesieni ub.r. przez Polskie Biuro ds. Przestrzeni Kosmicznej i Polską Platformę Technologii Kosmicznych. Jednym z jego celów jest sporządzenie raportu na temat m.in. możliwości wykorzystania sektora kosmicznego do wspierania rozwoju gospodarczego i ekonomicznego naszego kraju. Dwie konferencje, które odbyły się w połowie stycznia br. w Warszawie, służyły wymianie doświadczeń, poglądów i opinii na ten właśnie temat.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS