Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2007, Nr 2 (141) |


• Stan klęski żywiołowej? – wywiad z Andrzejem Skórnikiem, geodetą powiatowym w Tarnowskich Górach • Technologia wykonania ortofotomapy zniszczonej Warszawy • Artykuł recenzowany: Wojsko nie bawi się w centymetry – metody wykorzystania wysokorozdzielczych danych obrazowych w strefie działań wojennych • Królestwo ...

powrót

Piotr Falkowski, Zdzisław Kurczyński, Jacek Uchański

Ortofoto zniszczonej Warszawy

Rok 1944. Warszawa. Powstanie. A potem unicestwienie miasta, dom po domu, ulica po ulicy, pedantycznie. Historia tamtych dni zachowała się w licznych, rozproszonych dokumentach, a przede wszystkim w ulotnej pamięci ludzkiej. Czy to wyobrażenie można dzisiaj po ponad 60 latach zobiektywizować? Udokumentować? Ożywić? Można. Co więcej, zostało to zrobione. Zdjęcia lotnicze wykonane tuż po wojnie, latem 1945 roku, oraz najnowsze cyfrowe technologie fotogrametryczne pozwoliły sporządzić ortofotomapę zniszczonej Warszawy. Powstał dokument obiektywny, ale wzbudzający emocje. Przemówił unikalny, porażający obraz. Słowa i komentarze są zbędne.

W kwietniu 2004 r. Rada Warszawy na wniosek ówczes­nego prezydenta m.st. Lecha Kaczyńskiego przyjęła uchwałę o podjęciu prac nad określeniem strat miasta i mieszkańców podczas II wojny światowej. Ukonstytuował się zespół ds. ustalenia wartości strat, jakie poniosła Warszawa. W prace włączyło się wielu entuzjastów.
W listopadzie 2004 r. zespół przedstawił wynik swojej pracy w „Raporcie o stratach wojennych Warszawy”. Opierano się na różnych materiałach i dokumentach. Zwrócono uwagę na możliwości wykorzystania zachowanych zdjęć lotniczych wykonanych przez lotników radzieckich latem 1945 r. Ze względu na trudności z pozyskaniem materiałów źródłowych oraz problemy proceduralne zdjęcia te nie zostały użyte na etapie prac nad raportem. Doceniając jednak przydatność fotogramów, zastępca dyrektora Zespołu Doradców Prezydenta Maria Sosnowska oraz geodeta m.st. Warszawy Tomasz Myśliński podjęli inicjatywę opracowania na ich podstawie ortofotomapy. Przygotowano warunki techniczne i w procedurze zamówień publicznych zlecono wykonanie zadania Warszawskiemu Przedsiębiorstwu Geodezyjnemu S.A.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS