wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Marzec 2007, Nr 3 (142) |


• Informatyzacja i co dalej? – rozmowa z Alicją Kulką, geodetą miejskim w Tychach • Wady i luki – uwagi do raportu NIK w sprawie wyłączania gruntów z produkcji rolnej • Sterowanie maszynami na autostradzie A1 • GPS plus DR • O wyłączaniu gruntów • GIgateway, czyli budowa metabazy po angielsku

powrót

GIgateway, czyli budowa metabazy po angielsku

Co tam, panie, w internecie?

Szukając jakichkolwiek danych, najpierw musimy uzyskać odpowiedź na pytanie, czy one w ogóle istnieją. Jeśli tak, trzeba dowiedzieć się gdzie, a następnie – jak je stamtąd wydostać. Bez baz metadanych jest to szukanie igły w stogu siana.

W Polsce prowadzona od kilku lat przez Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej metabaza systemów przestrzennych i GIS ma zarejestrowanych niespełna 80 pozycji. I choć z roku na rok ich przybywa, to i tak bazy pokazane na stronie internetowej CODGiK stanowią zaledwie niewielki ułamek tego, czym faktycznie w kraju dysponujemy.
W brytyjskiej GIgateway, mającej ponaddziesięcioletnią historię, zarejestrowano już prawie 8 tysięcy baz, ale sami Brytyjczycy przyznają, że nie mają pojęcia, ile jest ich na Wyspach tak naprawdę.
Nie bez powodu strona internetowa inicjatywy INSPIRE (http://eu-geoportal.jrc.it) w przypadku Wielkiej Brytanii odsyła nas nie do geoportalu, jak to uczyniono dla Włoch czy Norwegii (GEODETA 9/2006), lecz do urzędowej metabazy o nazwie GIgateway. Prace nad nią rozpoczęto ponad 10 lat temu, chociaż podwaliny (dla niej i dla GIS-u w Wlk. Brytanii) dał raport lorda Rogera Chorleya z 1987 roku. Określił on rolę systemów informacji geograficznej w integracji danych przestrzennych i wskazywał na konieczność założenia przez państwo rejestru baz tych danych. Raport, będący efektem dwuletnich prac Committee of En­quiry pod przewodnictwem Chorleya, wskazał kierunki rozwoju geoinformacji w Wlk. Brytanii na wiele lat naprzód.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS