wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Marzec 2007, Nr 3 (142) |


• Informatyzacja i co dalej? – rozmowa z Alicją Kulką, geodetą miejskim w Tychach • Wady i luki – uwagi do raportu NIK w sprawie wyłączania gruntów z produkcji rolnej • Sterowanie maszynami na autostradzie A1 • GPS plus DR • O wyłączaniu gruntów • GIgateway, czyli budowa metabazy po angielsku

powrót

Jerzy Przywara, Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Informatyzacja i co dalej?

W październiku na spotkaniu Rady Forum Geodetów Powiatowych z nowym prezesem GUGiK powiedziałam, że oczekujemy określenia kierunków rozwoju geodezji. Planując działania w powiatach, musimy wiedzieć, czy np. GESUT będzie zlikwidowany, czy może termin jego realizacji zostanie przedłużony. Ale takiej odpowiedzi nie ma – mówi Alicja Kulka, geodeta miejski w Tychach.

JERZY PRZYWARA, KATARZYNA PAKUŁA-KWIECIŃSKA: Pisaliśmy niedawno w GEODECIE o Szwedach, którzy odwiedzili tyski Wydział Geodezji. Jak oni tutaj trafili?
ALICJA KULKA: Grupa szwedzkich geodetów zorganizowała wycieczkę do Polski, a że była w tej grupie Polka pochodząca z Tychów, odwiedzili też nasze miasto. Pokazaliśmy im, jak wygląda praca Wydziału Geodezji, i byli tym zachwyceni. U nich geodezja dobrze prosperuje w dużych miastach, natomiast w powiatach północnej Szwecji, gdzie kasy samorządowe są mniej zasobne, brakuje pieniędzy na geodezję. Podobno prezentacja naszego wydziału przebiła nawet pokaz na temat parków narodowych zorganizowany specjalnie dla nich na Akademii Rolniczej w Krakowie. Tym bardziej się cieszymy. Interesowało ich, czy w całej Polsce geodezja jest tak zorganizowana i tak funkcjonuje jak u nas. Powiedziałam, że wszyscy do tego dążymy.
No właśnie, a jak ta geodezja jest u was zorganizowana?
Wydział Geodezji tworzą 3 referaty: Refarat Ewidencji Gruntów i Budynków, Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej oraz ZUD. ODGiK działa w strukturze wydziału i uważam, że to jest dobre rozwiązanie. W sąsiednich powiatach działały gospodarstwa pomocnicze, ale wszystkie zostały zlikwidowane i włączone do struktury starostw, bo przejadały fundusz [PFGZGiK, Państwowy Fundusz Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym – red.] i niewiele zostawało na inwestowanie w geodezję. Pieniądze szły na płace, na księgową, na sprzątaczki.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS