Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2007, Nr 3 (142) |


• Informatyzacja i co dalej? – rozmowa z Alicją Kulką, geodetą miejskim w Tychach • Wady i luki – uwagi do raportu NIK w sprawie wyłączania gruntów z produkcji rolnej • Sterowanie maszynami na autostradzie A1 • GPS plus DR • O wyłączaniu gruntów • GIgateway, czyli budowa metabazy po angielsku

powrót

Jerzy Przywara, Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Informatyzacja i co dalej?

W październiku na spotkaniu Rady Forum Geodetów Powiatowych z nowym prezesem GUGiK powiedziałam, że oczekujemy określenia kierunków rozwoju geodezji. Planując działania w powiatach, musimy wiedzieć, czy np. GESUT będzie zlikwidowany, czy może termin jego realizacji zostanie przedłużony. Ale takiej odpowiedzi nie ma – mówi Alicja Kulka, geodeta miejski w Tychach.

JERZY PRZYWARA, KATARZYNA PAKUŁA-KWIECIŃSKA: Pisaliśmy niedawno w GEODECIE o Szwedach, którzy odwiedzili tyski Wydział Geodezji. Jak oni tutaj trafili?
ALICJA KULKA: Grupa szwedzkich geodetów zorganizowała wycieczkę do Polski, a że była w tej grupie Polka pochodząca z Tychów, odwiedzili też nasze miasto. Pokazaliśmy im, jak wygląda praca Wydziału Geodezji, i byli tym zachwyceni. U nich geodezja dobrze prosperuje w dużych miastach, natomiast w powiatach północnej Szwecji, gdzie kasy samorządowe są mniej zasobne, brakuje pieniędzy na geodezję. Podobno prezentacja naszego wydziału przebiła nawet pokaz na temat parków narodowych zorganizowany specjalnie dla nich na Akademii Rolniczej w Krakowie. Tym bardziej się cieszymy. Interesowało ich, czy w całej Polsce geodezja jest tak zorganizowana i tak funkcjonuje jak u nas. Powiedziałam, że wszyscy do tego dążymy.
No właśnie, a jak ta geodezja jest u was zorganizowana?
Wydział Geodezji tworzą 3 referaty: Refarat Ewidencji Gruntów i Budynków, Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej oraz ZUD. ODGiK działa w strukturze wydziału i uważam, że to jest dobre rozwiązanie. W sąsiednich powiatach działały gospodarstwa pomocnicze, ale wszystkie zostały zlikwidowane i włączone do struktury starostw, bo przejadały fundusz [PFGZGiK, Państwowy Fundusz Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym – red.] i niewiele zostawało na inwestowanie w geodezję. Pieniądze szły na płace, na księgową, na sprzątaczki.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS