Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2007, Nr 7 (146) |


• O biurokracji przy budowie dróg • Bez większych zmian po Zjeździe Delegatów SGP • Walne Zgromadzenie GIG: Skargi, wnioski, postulaty • Monitorowanie polskich stacji GPS • Wirujące lasery – zestawienie obrotowych niwelatorów laserowych, cz. II • Gdzie studiować po studiach

powrót

Dawid Styszyński

Interes faktyczny to za mało

Problematyka udostępniania danych z ewidencji gruntów i budynków na wniosek wierzycieli poszukujących majątku dłużnika

Kluczowe znaczenie przy podejmowaniu rozstrzygnięć w sprawach zainicjowanych wnioskami wierzycieli ma odpowiedź na pytanie, czy wnioskodawca wykazał przepis wymagający urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub istnienie interesu prawnego w uzyskaniu wypisu z ewidencji gruntów i budynków.

W codziennej praktyce orzeczniczej organów administracji i nadzoru geodezyjnego i kartograficznego można spotkać się z wnioskami wierzycieli o udostępnienie danych z ewidencji gruntów i budynków (EGiB). Znakomita większość tych wniosków konstruowana jest w ten sposób, iż żąda się w nich bądź to wprost wydania wypisu z tej ewidencji, bądź to wydania danych obejmujących wskazanie numerów działek, ich położenia, numerów ksiąg wieczystych i sądu prowadzącego te księgi, dla konkretnie nieokreślonych nieruchomości, a stanowiących obecnie lub w okresie wcześniejszym przedmiot własności lub wieczystego użytkowania przez wskazaną z imienia i nazwiska osobę fizyczną lub nazwaną osobę prawną, będącą dłużnikiem wnioskodawcy. Do wniosków dołącza się nierzadko odpisy prawomocnych orzeczeń sądowych, zaopatrzonych w klauzulę wykonalności, potwierdzających tym samym istnienie i wymagalność wierzytelności względem danego dłużnika.
Stwierdzić należy, iż podstawową formą udzielania pisemnych informacji z EGiB w zakresie obejmującym ww. dane jest wypis, o którym mowa w art. 24 ust. 3 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne (Pgik). Jednakże w każdym przypadku pisemne informacje organu ewidencyjnego zawierające powyższe dane przybrać muszą formę zaświadczenia w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego (kpa), ponieważ urzędowo potwierdzają ujawniony w tejże ewidencji stan prawny nieruchomości. Irrelewantną dla rozważanej kwestii pozostaje więc okoliczność, czy wnioskodawca żądał wprost wydania wypisu, zaświadczenia czy też wydania pisemnej informacji z EGiB w bliżej nieokreślonej formie.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS