wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Lipiec 2007, Nr 7 (146) |


• O biurokracji przy budowie dróg • Bez większych zmian po Zjeździe Delegatów SGP • Walne Zgromadzenie GIG: Skargi, wnioski, postulaty • Monitorowanie polskich stacji GPS • Wirujące lasery – zestawienie obrotowych niwelatorów laserowych, cz. II • Gdzie studiować po studiach

powrót

Dawid Styszyński

Interes faktyczny to za mało

Problematyka udostępniania danych z ewidencji gruntów i budynków na wniosek wierzycieli poszukujących majątku dłużnika

Kluczowe znaczenie przy podejmowaniu rozstrzygnięć w sprawach zainicjowanych wnioskami wierzycieli ma odpowiedź na pytanie, czy wnioskodawca wykazał przepis wymagający urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub istnienie interesu prawnego w uzyskaniu wypisu z ewidencji gruntów i budynków.

W codziennej praktyce orzeczniczej organów administracji i nadzoru geodezyjnego i kartograficznego można spotkać się z wnioskami wierzycieli o udostępnienie danych z ewidencji gruntów i budynków (EGiB). Znakomita większość tych wniosków konstruowana jest w ten sposób, iż żąda się w nich bądź to wprost wydania wypisu z tej ewidencji, bądź to wydania danych obejmujących wskazanie numerów działek, ich położenia, numerów ksiąg wieczystych i sądu prowadzącego te księgi, dla konkretnie nieokreślonych nieruchomości, a stanowiących obecnie lub w okresie wcześniejszym przedmiot własności lub wieczystego użytkowania przez wskazaną z imienia i nazwiska osobę fizyczną lub nazwaną osobę prawną, będącą dłużnikiem wnioskodawcy. Do wniosków dołącza się nierzadko odpisy prawomocnych orzeczeń sądowych, zaopatrzonych w klauzulę wykonalności, potwierdzających tym samym istnienie i wymagalność wierzytelności względem danego dłużnika.
Stwierdzić należy, iż podstawową formą udzielania pisemnych informacji z EGiB w zakresie obejmującym ww. dane jest wypis, o którym mowa w art. 24 ust. 3 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne (Pgik). Jednakże w każdym przypadku pisemne informacje organu ewidencyjnego zawierające powyższe dane przybrać muszą formę zaświadczenia w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego (kpa), ponieważ urzędowo potwierdzają ujawniony w tejże ewidencji stan prawny nieruchomości. Irrelewantną dla rozważanej kwestii pozostaje więc okoliczność, czy wnioskodawca żądał wprost wydania wypisu, zaświadczenia czy też wydania pisemnej informacji z EGiB w bliżej nieokreślonej formie.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS