Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2007, Nr 7 (146) |


• O biurokracji przy budowie dróg • Bez większych zmian po Zjeździe Delegatów SGP • Walne Zgromadzenie GIG: Skargi, wnioski, postulaty • Monitorowanie polskich stacji GPS • Wirujące lasery – zestawienie obrotowych niwelatorów laserowych, cz. II • Gdzie studiować po studiach

powrót

Andrzej Głażewski

Widzieć inaczej

Mapa jako podstawa systemu nawigacyjnego dla niewidomych – artykuł recenzowany

Mapa nawigacyjna przekroczyła wreszcie próg dostępności dla niewidomych i postawiła nowe wyzwania przed specjalistami z zakresu kartografii mobilnej.

Modele rzeczywistości geograficznej, do których jesteśmy przyzwyczajeni (takie jak mapa, obraz satelitarny, zdjęcie lotnicze czy baza danych przestrzennych), nie tylko niosą ze sobą informacje i pozwalają na ich analizowanie, przekształcanie i wyciąganie wniosków, ale też silnie wpływają na rozwój modelu rzeczywistości geograficznej funkcjonującego w naszych umysłach. Model ten można nazwać mapą mentalną rzeczywistości geograficznej. Pomiędzy wymienionymi wcześniej modelami, które ogólnie można nazwać materialnymi, ponieważ mogą być materializowane (najczęściej elektronicznie i wizualnie), a mapą mentalną zachodzi szereg interakcji. Modele te stymulują rozwój naszej świadomości przestrzennej i pomagają uporządkować wiedzę geograficzną o otaczającej rzeczywistości. Wzbogacają też nieustannie nasze własne postrzeganie tej rzeczywistości, które pozwala na zorganizowanie wiedzy o obiektach i relacjach przestrzennych w kompleksowy model – mapę funkcjonującą w naszym mózgu.
Model ten rozwija się już od najmłodszych lat, wraz z ogólną świadomością człowieka, w sposób wielopłaszczyznowy, odniesiony do różnych zagadnień i do coraz szerszych obszarów. Początkowo jest to obręb miejsca zamieszkania i nauki, a następnie – własnego osiedla czy miasta, a w rozwiniętej świadomości przestrzennej – także regionu, kraju i świata. Nasz umysł cechuje się zdolnością abstrahowania, naturalnej generalizacji obserwacji, a więc umożliwia zróżnicowanie precyzji w kojarzeniu i zapamiętywaniu obiektów oraz relacji rzeczywistości geograficznej w odniesieniu do różnych obszarów oraz kategorii obiektów i zjawisk przestrzennych.
Własne doświadczenia i obserwacje rzeczywistości prowadzą też do modyfikacji modeli materialnych, zwłaszcza jeśli chodzi o ich wizualizację. Jak bowiem wiadomo, nie grafika stanowi istotę mapy, która „nie może być rozpatrywana jedynie jako obraz”, ponieważ jest „systemową modelowo-obrazową całością informacyjną” [1]. Mapa mentalna wpływa więc na sposoby interpretowania i rozumienia modeli materialnych – tak interpretujemy mapę (czy inny model), jak rozumiemy postrzeganą bezpośrednio rzeczywistość geograficzną. Ale daje też podstawę do modyfikacji zasad ich projektowania w sposób nawiązujący do wyobrażeń, a zwłaszcza obserwacji rzeczywistości przez odbiorcę modelu (mapy, zdjęcia, bazy danych).

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS