wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Lipiec 2007, Nr 7 (146) |


• O biurokracji przy budowie dróg • Bez większych zmian po Zjeździe Delegatów SGP • Walne Zgromadzenie GIG: Skargi, wnioski, postulaty • Monitorowanie polskich stacji GPS • Wirujące lasery – zestawienie obrotowych niwelatorów laserowych, cz. II • Gdzie studiować po studiach

powrót

Andrzej Głażewski

Widzieć inaczej

Mapa jako podstawa systemu nawigacyjnego dla niewidomych – artykuł recenzowany

Mapa nawigacyjna przekroczyła wreszcie próg dostępności dla niewidomych i postawiła nowe wyzwania przed specjalistami z zakresu kartografii mobilnej.

Modele rzeczywistości geograficznej, do których jesteśmy przyzwyczajeni (takie jak mapa, obraz satelitarny, zdjęcie lotnicze czy baza danych przestrzennych), nie tylko niosą ze sobą informacje i pozwalają na ich analizowanie, przekształcanie i wyciąganie wniosków, ale też silnie wpływają na rozwój modelu rzeczywistości geograficznej funkcjonującego w naszych umysłach. Model ten można nazwać mapą mentalną rzeczywistości geograficznej. Pomiędzy wymienionymi wcześniej modelami, które ogólnie można nazwać materialnymi, ponieważ mogą być materializowane (najczęściej elektronicznie i wizualnie), a mapą mentalną zachodzi szereg interakcji. Modele te stymulują rozwój naszej świadomości przestrzennej i pomagają uporządkować wiedzę geograficzną o otaczającej rzeczywistości. Wzbogacają też nieustannie nasze własne postrzeganie tej rzeczywistości, które pozwala na zorganizowanie wiedzy o obiektach i relacjach przestrzennych w kompleksowy model – mapę funkcjonującą w naszym mózgu.
Model ten rozwija się już od najmłodszych lat, wraz z ogólną świadomością człowieka, w sposób wielopłaszczyznowy, odniesiony do różnych zagadnień i do coraz szerszych obszarów. Początkowo jest to obręb miejsca zamieszkania i nauki, a następnie – własnego osiedla czy miasta, a w rozwiniętej świadomości przestrzennej – także regionu, kraju i świata. Nasz umysł cechuje się zdolnością abstrahowania, naturalnej generalizacji obserwacji, a więc umożliwia zróżnicowanie precyzji w kojarzeniu i zapamiętywaniu obiektów oraz relacji rzeczywistości geograficznej w odniesieniu do różnych obszarów oraz kategorii obiektów i zjawisk przestrzennych.
Własne doświadczenia i obserwacje rzeczywistości prowadzą też do modyfikacji modeli materialnych, zwłaszcza jeśli chodzi o ich wizualizację. Jak bowiem wiadomo, nie grafika stanowi istotę mapy, która „nie może być rozpatrywana jedynie jako obraz”, ponieważ jest „systemową modelowo-obrazową całością informacyjną” [1]. Mapa mentalna wpływa więc na sposoby interpretowania i rozumienia modeli materialnych – tak interpretujemy mapę (czy inny model), jak rozumiemy postrzeganą bezpośrednio rzeczywistość geograficzną. Ale daje też podstawę do modyfikacji zasad ich projektowania w sposób nawiązujący do wyobrażeń, a zwłaszcza obserwacji rzeczywistości przez odbiorcę modelu (mapy, zdjęcia, bazy danych).

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS