Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2007, Nr 7 (146) |


• O biurokracji przy budowie dróg • Bez większych zmian po Zjeździe Delegatów SGP • Walne Zgromadzenie GIG: Skargi, wnioski, postulaty • Monitorowanie polskich stacji GPS • Wirujące lasery – zestawienie obrotowych niwelatorów laserowych, cz. II • Gdzie studiować po studiach

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

W SGP bez zmian

XXXVI Zjazd Delegatów Stowarzyszenia Geodetów Polskich, Łódź, 8-10 czerwca

Wybór Krzysztofa Ciska na prezesa Stowarzyszenia Geodetów Polskich raczej nie zapowiada rewolucji, choć do Zarządu Głównego dostało się również kilku młodych gniewnych. Czy nowym władzom uda się powstrzymać powolne, ale jednak systematyczne kurczenie się SGP, przekonamy się już wkrótce.

Łódź już po raz trzeci w historii gościła geodezyjnych delegatów. W 1951 r. odbył się tutaj VI Zjazd Delegatów Związku Mierniczych RP, w 1972 r. – XXIV Zjazd Delegatów SGP. Tegoroczne spotkanie zorganizowane pod hasłem „SGP rzecznikiem geodetów” zgromadziło blisko 150 osób. Wśród gości byli m.in. poseł PiS Krzysztof Jurgiel, główny geodeta kraju Wiesław Potrapeluk, szefowie organizacji grupujących wykonawstwo geodezyjne, a także przedstawiciele miejscowej administracji i bratnich organizacji.
Poseł Krzysztof Jurgiel przypomniał o wyzwaniach związanych z dodatkowymi środkami na rozwój państwa i dodatkowymi zadaniami stojącymi przed środowiskiem geodetów, takimi jak inwestycje liniowe i rozwój obszarów wiejskich. Za problem, który dotyczy także jego, uznał ustawę Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz implementację unijnej dyrektywy INSPIRE. Zespół powołany przez ministra Piotra Piętaka pracuje nad tymi tematami, ale poseł Jurgiel tłumaczył się, że nic nie wie, ponieważ nie otrzymał jeszcze oficjalnego stanowiska.
– Moja rola w tworzeniu tego prawa będzie znacząca – podkreślił. – Chociaż od 13 lat nie zajmuję się bezpośrednio geodezją, to podjąłem w tym czasie szereg działań, które służyły geodezji. Chciałbym, aby to nowe prawo było podstawą nowej drogi dla geodezji w sensie jej znaczenia dla rozwoju kraju. Zorganizowaliśmy wiosną seminarium na temat roli geodety i był to pierwszy etap dyskusji nad kształtem prawa geodezyjnego. Będę robił wszystko, żeby osoby, które zechcą umniejszać rolę geodezji, nie doprowadziły do tego. Przed nami rok pracy w tym zakresie i jestem zdecydowany na bezpośrednią współpracę z państwem – zadeklarował poseł Jurgiel.
Z kolei główny geodeta kraju Wiesław Potrapeluk, od ponad 20 lat członek SGP, omówił krótko zadania geodezji, zwłaszcza w kontekście Planu Informatyzacji Państwa (e-kataster, e-topografia, TERYT2). – Musimy dołożyć starań, aby wcześ­niej rozpoczęte projekty w jakiś sposób zaimplementować do ewidencji gruntów i budynków, tak aby zminimalizować straty z tego tytułu – obiecał GGK. Jego zdaniem dyrektywa INSPIRE to wyzwanie dla środowiska geodezyjnego i kartograficznego, bo przecież nie ma grupy zawodowej lepiej przygotowanej do tego, aby utrzymać ład w przestrzeni i porządkować dane przestrzenne. Poinformował też, że 6 czerwca MSWiA wskazało GGK jako punkt dostępowy dla wdrażania w naszym kraju INSPIRE.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS