wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Lipiec 2007, Nr 7 (146) |


• O biurokracji przy budowie dróg • Bez większych zmian po Zjeździe Delegatów SGP • Walne Zgromadzenie GIG: Skargi, wnioski, postulaty • Monitorowanie polskich stacji GPS • Wirujące lasery – zestawienie obrotowych niwelatorów laserowych, cz. II • Gdzie studiować po studiach

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

W SGP bez zmian

XXXVI Zjazd Delegatów Stowarzyszenia Geodetów Polskich, Łódź, 8-10 czerwca

Wybór Krzysztofa Ciska na prezesa Stowarzyszenia Geodetów Polskich raczej nie zapowiada rewolucji, choć do Zarządu Głównego dostało się również kilku młodych gniewnych. Czy nowym władzom uda się powstrzymać powolne, ale jednak systematyczne kurczenie się SGP, przekonamy się już wkrótce.

Łódź już po raz trzeci w historii gościła geodezyjnych delegatów. W 1951 r. odbył się tutaj VI Zjazd Delegatów Związku Mierniczych RP, w 1972 r. – XXIV Zjazd Delegatów SGP. Tegoroczne spotkanie zorganizowane pod hasłem „SGP rzecznikiem geodetów” zgromadziło blisko 150 osób. Wśród gości byli m.in. poseł PiS Krzysztof Jurgiel, główny geodeta kraju Wiesław Potrapeluk, szefowie organizacji grupujących wykonawstwo geodezyjne, a także przedstawiciele miejscowej administracji i bratnich organizacji.
Poseł Krzysztof Jurgiel przypomniał o wyzwaniach związanych z dodatkowymi środkami na rozwój państwa i dodatkowymi zadaniami stojącymi przed środowiskiem geodetów, takimi jak inwestycje liniowe i rozwój obszarów wiejskich. Za problem, który dotyczy także jego, uznał ustawę Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz implementację unijnej dyrektywy INSPIRE. Zespół powołany przez ministra Piotra Piętaka pracuje nad tymi tematami, ale poseł Jurgiel tłumaczył się, że nic nie wie, ponieważ nie otrzymał jeszcze oficjalnego stanowiska.
– Moja rola w tworzeniu tego prawa będzie znacząca – podkreślił. – Chociaż od 13 lat nie zajmuję się bezpośrednio geodezją, to podjąłem w tym czasie szereg działań, które służyły geodezji. Chciałbym, aby to nowe prawo było podstawą nowej drogi dla geodezji w sensie jej znaczenia dla rozwoju kraju. Zorganizowaliśmy wiosną seminarium na temat roli geodety i był to pierwszy etap dyskusji nad kształtem prawa geodezyjnego. Będę robił wszystko, żeby osoby, które zechcą umniejszać rolę geodezji, nie doprowadziły do tego. Przed nami rok pracy w tym zakresie i jestem zdecydowany na bezpośrednią współpracę z państwem – zadeklarował poseł Jurgiel.
Z kolei główny geodeta kraju Wiesław Potrapeluk, od ponad 20 lat członek SGP, omówił krótko zadania geodezji, zwłaszcza w kontekście Planu Informatyzacji Państwa (e-kataster, e-topografia, TERYT2). – Musimy dołożyć starań, aby wcześ­niej rozpoczęte projekty w jakiś sposób zaimplementować do ewidencji gruntów i budynków, tak aby zminimalizować straty z tego tytułu – obiecał GGK. Jego zdaniem dyrektywa INSPIRE to wyzwanie dla środowiska geodezyjnego i kartograficznego, bo przecież nie ma grupy zawodowej lepiej przygotowanej do tego, aby utrzymać ład w przestrzeni i porządkować dane przestrzenne. Poinformował też, że 6 czerwca MSWiA wskazało GGK jako punkt dostępowy dla wdrażania w naszym kraju INSPIRE.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS