Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2007, Nr 9 (148) |


• Rozmowa z przedstawicielami ZGiKM GEOPOZ w Poznaniu • Zespół a operacja „Dwa przyłącza”, czyli 12 tygodni mitręgi administracyjnej • Detekcja a identyfikacja obiektu w rozpoznaniu obrazowym • Nieprawidłowości przy sporządzaniu map prawnych pod drogi

powrót

Krzysztof Karsznia

Leica GeoMoS

Nic nie jest statyczne, czyli system strukturalnego monitoringu przemieszczeń i odkształceń

Postęp w zakresie pozyskiwania i wizualizacji danych, elektroniki oraz telekomunikacji umożliwia służbom geodezyjnym i geotechnicznym coraz sprawniejsze badanie stanu obiektów inżynierskich oraz przemieszczeń i odkształceń. Przykładem systemu integrującego różne techniki pomiarowe z oprogramowaniem sterująco-analitycznym jest GeoMoS firmy Leica Geosystems.

Dynamiczny świat
W świecie nic nie jest statyczne – nawet pozornie „stałe” układy odniesienia podlegają przecież zmianom, wywołanym choćby dynamicznym charakterem naszej planety. Na Ziemi trwają procesy geologiczne związane z ruchem płyt kontynentalnych i struktur tektonicznych. Słyszymy ciągle o wstrząsach, osuwis­kach czy o erupcjach wulkanów. Oprócz skali globalnej, do czynienia mamy także z wydarzeniami lokalnymi, takimi jak powstawanie deformacji terenu, wychylanie się masztów i wież, drgania konstrukcji mostowych czy odkształcanie się i przemieszczanie obiektów budowlanych.
W specjalnych zadaniach inżynierskich zwiazanych z monitorowaniem tych zmian coraz szersze zastosowanie znajdują rozwiązania z zakresu integracji pomiarów geodezyjnych. To, co do niedawna było jeszcze przedmiotem rozważań czysto teoretycznych, dziś staje się standardową praktyką. Pozyskiwanie tym sposobem danych geometrycznych i geotechnicznych na temat obiektów naturalnych lub wzniesionych przez człowieka oraz prowadzenie wnioskowania zakończonego podjęciem odpowiednich decyzji nazywamy monitoringiem strukturalnym. Zadania monitoringu strukturalnego stanowią jedno z najciekawszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie wyzwań stawianych współczesnej geodezji. Prace takie wymagają wysokich dokładności, maksymalnego zaufania i sprawności instrumentarium.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS