wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Wrzesień 2007, Nr 9 (148) |


• Rozmowa z przedstawicielami ZGiKM GEOPOZ w Poznaniu • Zespół a operacja „Dwa przyłącza”, czyli 12 tygodni mitręgi administracyjnej • Detekcja a identyfikacja obiektu w rozpoznaniu obrazowym • Nieprawidłowości przy sporządzaniu map prawnych pod drogi

powrót

Konrad Maj, Paweł Pabisiak, Grzegorz Stępień, Rafał Wysota

Detekcja a identyfikacja

Od wykrywania do analizy technicznej – artykuł recenzowany

Istnieje dość wąska granica pomiędzy detekcją a identyfikacją obiektu w rozpoznaniu obrazowym oraz kłopot w „przełożeniu” rozdzielczości zdjęcia na skalę opracowania. Jak wiadomo, doświadczony interpretator znajdzie o wiele więcej informacji na zdjęciu 5-metrowym niż amator na 1-metrowym. Ważna jest nie tylko liczba analizowanych pikseli, ale i pewność, że wiemy, na co patrzymy.

W ostatnich latach wywiad amerykański przeprowadził wiele analiz zobrazowań, na podstawie których określił możliwości ich interpretacji w funkcji rozdzielczości. Analizując wielkości w tabeli 1, zauważymy, że do ogólnej identyfikacji np. stanowiska wyrzutni rakiet wystarczy zdjęcie z pikselem metrowym. Z drugiej jednak strony, kiedy patrzymy na fotografie 1b i 1c, nasuwa się pytanie: ile pikseli faktycznie potrzebujemy, by powiedzieć, że przedstawiają one właśnie wieżę? Na obu zdjęciach bowiem coś widać, ale co to jest? Oprócz odpowiedniej rozdzielczości potrzebna jest zatem wiedza na temat charakteru analizowanych obiektów, i to zarówno tych, których szukamy, jak i tych, które widzimy.
Równie ważne, a może ważniejsze od samej rozdzielczości jest zatem to, kto analizuje zdjęcie. Tylko osoba znająca infrastrukturę portową, wskaże prawidłowo na zdjęciu portu holownik, łódź patrolową czy inny obiekt. Ona po prostu wie, czego i gdzie szukać. Innym zagadnieniem jest odpowiedź na pytanie, jaki to holownik, łódź itd., co z wojskowego punktu widzenia może mieć ogromne znaczenie. Tu z pomocą przychodzą klucze interpretacyjne i wzorce porównawcze.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS