Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2007, Nr 12 (151) |


• Mapy akustyczne dużych miast • Adam Iwaniak o wypełnianiu luki informacyjnej, czyli SDI inaczej • Artykuł recenzowany: Z LPIS do EGiB i co dalej? • Pół wieku z geodezją – rozmowa z prof. Stefanem Przewłockim • GPS w badaniach konstrukcji mostowych • Fachowiec i koncyliator – o roli geodety w ...

powrót

Jarosław Łuczyński

Mapy Miast Mazowsza

Niedawno ukazała się interesująca publikacja Agnieszki i Henryka Bartoszewiczów „Kartografia miast Mazowsza i ziemi dobrzyńskiej do końca XIX wieku”.

Łączy ona w sobie kilka zagadnień, które mogą zaciekawić nie tylko historyków regionalistów, ale także geografów, kartografów i geodetów. Książka nie obejmuje Warszawy, która ze względu na swoją specyfikę wymaga odrębnego opracowania.

Publikacja, którą można określić jako studium źródłoznawcze, została poświęcona ciekawym, lecz mało dostrzeganym źródłom, jakimi są kartografika miejskie. Powszechnie wiadomo, że w badaniach historycznych, szczególnie o charakterze regionalnym, największą popularnością cieszą się źródła pisane, natomiast źródła ikonograficzne, w tym kartograficzne pozostają w cieniu zainteresowań badaczy. Tym bardziej „Kartografia miast Mazowsza i ziemi dobrzyńskiej” zasługuje na uwagę.

W książce autorzy wykorzystali bogate zbiory kartograficzne Archiwum Głównego Akt Dawnych, a także innych archiwów państwowych w Polsce (Warszawy, Płocka, Lublina, Siedlec, Łomży, Bydgoszczy, Łodzi, Torunia i Włocławka) oraz bogate zagraniczne zbiory archiwalne i biblioteczne. Omawiana publikacja ma charakter pionierski. Jeśli weźmiemy pod uwagę pozostałe regiony historyczno-geograficzne Polski, do tej pory ukazywały się jedynie drobne opracowania o charakterze przyczynkarskim lub katalogi towarzyszące niewielkim wystawom...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS