Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2003, Nr 3 (94) |


• Cyfrowo po morzach i oceanach – mapy elektroniczne i GIS w nawigacji morskiej, cz. I • Trzy resorty o użytkach • Na Wiśniową, proszę – redakcyjny test AutoMapy • Kompendium infrastruktur danych przestrzennych (The SDI Cookbook), cz. II, pod red. prof. Jerzego Gaździckiego • Mały krok, duży zysk, czyli ...

powrót

Borys Dwornik

Sieci zintegrowane

Coraz wyraźniej zmierzamy w kierunku sieci dynamicznych, które dzięki rosnącej liczbie satelitów (wkrótce Galileo) pozwolą na pomiar w czasie rzeczywistym wybranych szczegółów bez uciążliwego szukania w terenie oparcia, jakim są kamienie, rurki, pręty. Na razie jesteśmy jednak na etapie przejściowym i klasyczne sieci geodezyjne nadal są wykorzystywane. Postęp techniczny sprawia jednak, że i one ewoluują.

Łączenie pomiarów klasycznych z pomiarami GPS jest już na świecie od dawna realizowane, a i w Polsce zaczyna być codziennością. Jeden z obiektów, na których wyrównywałem taką zintegrowaną sieć, znajdował się w Złotowie w woj. wielkopolskim i obejmował 471 punktów GPS i 367 punktów klasycznych. Techniki GPS są wygodne i mają wiele zalet, ale nie są też pozbawione ograniczeń, takich jak chociażby wymóg „czystego” horyzontu nad stanowiskiem pomiarowym czy mała odporność na zjawisko interferencji fal. Tu podporą i uzupełnieniem sieci GPS w terenach „niesprzyjających”, czyli mocno zainwestowanych bądź zalesionych, są klasyczne sieci. Przez fakt połączenia z pozoru różnych sieci uzyskujemy nie tylko spójność sieci na całym opracowywanym obszarze, ale uzbrajamy się też w dodatkowe nadliczbowe obserwacje, których roli nie da się przecenić. Jak wiemy, obserwacje GPS z postprocessingu realizowane są poprzez wektory ΔX, ΔY, ΔZ w układzie geocentrycznym XYZ dla przyjętej elipsoidy odniesienia (a więc w przestrzeni t r ó j w y m i a r o w e j ). Z kolei klasyczne obserwacje to w naszym przypadku ciągi poligonowe (dwuwymiarowe) i trudno je połączyć z przestrzenną siecią GPS.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS