Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2003, Nr 5 (96) |


• Geodeci w Unii Europejskiej, cz. I – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety i kartografa w Austrii i Belgii • Unia chce unifikować – europejskie spotkanie CLGE • Start Aktywnej Sieci Geodezyjnej ASG-PL • Gotowe dane czekają na odbiór – rozmowa GEODETY z wiceprezesem GUGiK ...

powrót

Adam Linsenbarth

INSPIRE przyspiesza

Infrastruktura Danych Przestrzennych w Europie

Projekt INSPIRE dotyczący europejskiej infrastruktury danych przestrzennych (patrz GEODETA 6/2002) wchodzi w kolejną fazę. Za zakończenie I etapu można uznać opracowanie raportów (tzw. position papers) przez poszczególne grupy robocze. Końcowa wersja tych dokumentów została przedstawiona na 5. Spotkaniu Grupy Ekspertów INSPIRE zorganizowanym w Atenach (30-31 października 2002 r.). Raporty te po raz pierwszy przekazano do publicznej wiadomości i zamieszczono na stronach www.ec-gis.org/inspire/. Kolejne spotkanie ekspertów odbyło się w Brukseli w dniach 13-14 marca 2003 r.

Na spotkaniu w Atenach zarysowano wstępnie zakres działań przewidzianych do realizacji w kolejnym etapie INSPIRE. W związku z zakończeniem prac i opublikowaniem raportów przez sześć grup roboczych (GR) rozwiązano je (z wyjątkiem GR Impact Analysis), powołano natomiast dwie nowe:
- Framework Definition Support (przew. Wielka Brytania) do określenia zakresu INSPIRE;
- Implementing Strategies (przew. Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej „Środowisko”) do wypracowania strategii wdrożenia programu.
Kolejne, 6. Spotkanie Grupy Ekspertów INSPIRE zostało zorganizowane w siedzibie KE w Brukseli. Jego celem było przedstawienie wyników najnowszych prac oraz określenie planu na najbliższy okres. Do najważniejszych ostatnio prowadzonych działań zaliczyć należy:
- utworzenie grupy składającej się z przedstawicieli Europejskiej Agencji Statystycznej ESTAT, Wspólnego Ośrodka Badań Komisji Europejskiej JRC, Dyrekcji Generalnej „Środowisko” (DG ENV) oraz Dyrekcji Generalnej „Społeczeństwo Informacyjne” (DG INFSO), której zadaniem ma być przygotowanie projektu dokumentu legislacyjnego dotyczącego INSPIRE,
- przygotowanie konsultacji internetowej na temat INSPIRE na podstawie dokumentu opracowanego przez profesjonalną firmę,
- rozpoczęcie prac przez dwie nowe (wyżej wymienione) grupy robocze,
- przygotowanie rozszerzonej oceny skutków na podstawie prac grupy roboczej oraz kontraktu zawartego z firmą profesjonalną.
Aktualny schemat organizacyjny projektu INSPIRE przedstawia rysunek poniżej. Zmiany w porównaniu z I etapem INSPIRE (GEODETA 6/2002) dotyczą głównie lewej strony schematu. Pojawiło się tu m.in. zadanie utworzenia portalu UE (odpowiedzialny JRC) oraz projekty pilotowe dotyczące wybranych zagadnień środowiska, takich jak powodzie czy erozja.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS