Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2003, Nr 5 (96) |


• Geodeci w Unii Europejskiej, cz. I – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety i kartografa w Austrii i Belgii • Unia chce unifikować – europejskie spotkanie CLGE • Start Aktywnej Sieci Geodezyjnej ASG-PL • Gotowe dane czekają na odbiór – rozmowa GEODETY z wiceprezesem GUGiK ...

powrót

Marek Ziemak

Unia chce unifikować

Europejskie spotkanie CLGE, Wels w Austrii, 11-12 kwietnia

„Raport o rynku usług geodezyjnych w Europie” oraz informacja o planowanych zmianach w zasadach uznawania kwalifikacji wewnątrz Unii Europejskiej to najbardziej interesujące tematy poruszane podczas kwietniowego spotkania Organizacji Geodetów Uprawnionych Europy CLGE, w którym uczestniczyłem z ramienia Geodezyjnej Izby Gospodarczej.

Planowane zmiany w zasadach uznawania kwalifikacji wewnątrz Unii Europejskiej omówiła dr Maria Berger z Komitetu Rynku Wewnętrznego Komisji Europejskiej. Stwierdziła, że Komisja Europejska jest niezadowolona z rozwoju rynku usług w Europie, w tym szczególnie usług wykonywanych poza krajem pochodzenia osób i firm. Działa tu wciąż wiele barier w postaci licencji, uprawnień, zezwoleń oraz różnych lokalnych przepisów. Komitet jest jednak zdeterminowany, żeby te bariery znosić. Jedną z nich są oczywiście uprawnienia zawodowe i procedury ich uznawania w krajach Unii. Komitet aktualnie negocjuje z organizacjami zawodowymi warunki, na jakich dyplomy i uprawnienia uzyskane w jednym kraju uznawane byłyby w innych. Stanowisko Komitetu w tej sprawie przedstawione Parlamentowi Europejskiemu jest jasne – należy określić listę zawodów, dla których wymagane byłyby uprawnienia, i dla tych zawodów dyplom i uprawnienia uzyskane „u siebie” byłyby automatycznie ważne w pozostałych państwach. Projekt dyrektywy w tej sprawie Komitet ma ostatecznie uzgodnić z organizacjami zawodowymi do maja, w czerwcu – przedłożyć Parlamentowi, który z kolei chce go przegłosować najpóźniej do września br.
CLGE uważa z kolei, że geodeta jest wolnym zawodem (ang. liberal profession). Jego wykonywanie wymaga więc wykształcenia akademickiego oraz przynajmniej dwóch lat praktyki zawodowej i złożenia egzaminu. Uprawnienia dotyczą jednak tylko wykonywania opracowań dla celów prawnych (katastralnych). Wszelkie inne pomiary i opracowania traktowane są jako czynności techniczne i można je wykonywać bez posiadania uprawnień czy nawet wykształcenia. Wymagania takie forsują w CLGE przede wszystkim Niemcy, którzy widzą w geodecie zawód zaufania publicznego i chcą, by był traktowany na równi z notariuszami, prawnikami itp. Stanowisko CLGE jest przedłożone Komisji Europejskiej, która może te racje przyjąć, ale nie musi.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS