Adam Linsenbarth
Renesans kartografii
Pod takim hasłem została w RPA zorganizowana 21. Międzynarodowa Konferencja Kartograficzna (International Cartographic Conference – ICC) oraz 12. Zgromadzenie Generalne (General Assembly) Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej (International Cartographic Association – ICA). Organizowane co dwa lata konferencje służą przedstawieniu dorobku kartografii światowej, a z kolei Zgromadzenie Generalne wybiera nowe władze Asocjacji oraz nakreśla kierunki rozwoju kartografii i asocjacji na najbliższe lata.
|
Ceremonia otwarcia i sesje plenarne Uroczyste otwarcie konferencji poprzedził występ murzyńskiego zespołu tanecznego oraz znanej wokalistki południowoafrykańskiej Nothando-Mbanda. Uczestników konferencji powitali: Derek Clarke – przewodniczący komitetu organizacyjnego ICC 2003 (dyrektor naczelny Urzędu Geodezji i Kartografii w Cape Town) oraz prezydent MAK Bengt Rystedt. Oficjalnego otwarcia konferencji dokonał dr Rob Adam – dyrektor generalny Departamentu Nauki i Technologii, podkreślając rolę danych przestrzennych w rozwoju RPA i Afryki. Referat wprowadzający wygłosił Justice Kriegler, który przedstawił rolę kartografii i systemów informacji przestrzennej w rozwoju RPA. Na zakończenie sesji otwarcia wręczono nagrody młodym kartografom z krajów rozwijających się. W ramach sesji plenarnej Vanessa Lawrence, dyrektor generalny Ordnance Survey z Wielkiej Brytanii, przedstawiła ostatnie osiągnięcia w swojej agencji w zakresie nowych technologii i produktów kartograficznych. Z kolei Haggai Nyapola, dyrektor służby geodezyjnej w Kenii, omówił znaczenie danych przestrzennych w rozwoju gospodarczym państw Afryki w realizacji polityki zrównoważonego rozwoju. Podobną tematykę rozwinął Jack Dangermond, który przedstawił wizję i koncepcję roli GIS w zrównoważonym rozwoju.
Sesje referatowe, posterowe i inne spotkania W konferencji udział wzięło ponad 800 uczestników reprezentujących 84 państwa. Najwięcej było przedstawicieli RPA (270), Chin (46), USA (44), Szwecji (32) i Niemiec (31). Z Polski przyjechało 19 osób. Ogółem zgłoszono 350 referatów, z których 255 zakwalifikowano do sesji referatowych, a 95 do sesji posterowych (tematyka referatów w ramce na s. 58). Sesje posterowe poprzedzało wprowadzenie w tematykę prezentacji dokonywane przez autorów. Należy przypomnieć, że ten rodzaj przedstawiania posterów został zgłoszony przez delegację Polską na konferencji w Ottawie w roku 1999 i zaakceptowany przez władze asocjacji. W czasie trwania konferencji odbywały się także spotkania robocze poszczególnych komisji problemowych, spotkania różnych organizacji krajowych, regionalnych i międzynarodowych, spotkania Komitetu Wykonawczego z przewodniczącymi komisji problemowych i grup roboczych oraz z delegatami krajowymi na Zgromadzenie Generalne. Odbyło się także całodniowe spotkanie agencji kartograficznych z Afryki poświęcone sporządzaniu map tego kontynentu.
Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY
powrót
|