Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2003, Nr 9 (100) |


• Diagnoza i recepta – analiza jakości w geodezji i kartografii • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. V – uznawanie dyplomów i kwalifikacji w zawodzie geodety i kartografa w Irlandii i Luksemburgu • Komparator łat kodowych • Zestawienie magnetometrów • Postrzeganie nieruchomości, czyli jak Polak myślał o ...

powrót

Adam Linsenbarth

Renesans kartografii

Pod takim hasłem została w RPA zorganizowana 21. Międzynarodowa Konferencja Kartograficzna (International Cartographic Conference – ICC) oraz 12. Zgromadzenie Generalne (General Assembly) Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej (International Cartographic Association – ICA). Organizowane co dwa lata konferencje służą przedstawieniu dorobku kartografii światowej, a z kolei Zgromadzenie Generalne wybiera nowe władze Asocjacji oraz nakreśla kierunki rozwoju kartografii i asocjacji na najbliższe lata.

Ceremonia otwarcia i sesje plenarne
Uroczyste otwarcie konferencji poprzedził występ murzyńskiego zespołu tanecznego oraz znanej wokalistki południowoafrykańskiej Nothando-Mbanda. Uczestników konferencji powitali: Derek Clarke – przewodniczący komitetu organizacyjnego ICC 2003 (dyrektor naczelny Urzędu Geodezji i Kartografii w Cape Town) oraz prezydent MAK Bengt Rystedt. Oficjalnego otwarcia konferencji dokonał dr Rob Adam – dyrektor generalny Departamentu Nauki i Technologii, podkreślając rolę danych przestrzennych w rozwoju RPA i Afryki. Referat wprowadzający wygłosił Justice Kriegler, który przedstawił rolę kartografii i systemów informacji przestrzennej w rozwoju RPA. Na zakończenie sesji otwarcia wręczono nagrody młodym kartografom z krajów rozwijających się.
W ramach sesji plenarnej Vanessa Lawrence, dyrektor generalny Ordnance Survey z Wielkiej Brytanii, przedstawiła ostatnie osiągnięcia w swojej agencji w zakresie nowych technologii i produktów kartograficznych. Z kolei Haggai Nyapola, dyrektor służby geodezyjnej w Kenii, omówił znaczenie danych przestrzennych w rozwoju gospodarczym
państw Afryki w realizacji polityki zrównoważonego rozwoju. Podobną tematykę rozwinął Jack Dangermond, który przedstawił wizję i koncepcję roli GIS w zrównoważonym rozwoju.

Sesje referatowe, posterowe i inne spotkania
W konferencji udział wzięło ponad 800 uczestników reprezentujących 84 państwa. Najwięcej było przedstawicieli RPA (270), Chin (46), USA (44), Szwecji (32) i Niemiec (31). Z Polski przyjechało 19 osób. Ogółem zgłoszono 350 referatów, z których 255 zakwalifikowano do sesji referatowych, a 95 do sesji posterowych (tematyka referatów w ramce na s. 58). Sesje posterowe poprzedzało wprowadzenie w tematykę prezentacji dokonywane przez autorów. Należy przypomnieć, że ten rodzaj przedstawiania posterów został zgłoszony przez delegację Polską na konferencji w Ottawie w roku 1999 i zaakceptowany przez władze asocjacji.
W czasie trwania konferencji odbywały się także spotkania robocze poszczególnych komisji problemowych, spotkania różnych organizacji krajowych, regionalnych i międzynarodowych, spotkania Komitetu Wykonawczego z przewodniczącymi komisji problemowych i grup roboczych oraz z delegatami krajowymi na Zgromadzenie Generalne. Odbyło się także całodniowe spotkanie agencji kartograficznych z Afryki poświęcone sporządzaniu map tego kontynentu.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY



powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wypis lub wyrys przez ePUAP
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama