Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2003, Nr 9 (100) |


• Diagnoza i recepta – analiza jakości w geodezji i kartografii • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. V – uznawanie dyplomów i kwalifikacji w zawodzie geodety i kartografa w Irlandii i Luksemburgu • Komparator łat kodowych • Zestawienie magnetometrów • Postrzeganie nieruchomości, czyli jak Polak myślał o ...

powrót

Marcin Bajorski

Postrzeganie nieruchomości, czyli jak Polak myślał o posiadłości, mówił o działce, a miał nieruchomość

Z punktu widzenia szeroko rozumianej gospodarki przestrzennej ewidencja gruntów i budynków (EGiB), księgi wieczyste (KW) oraz rejestry podatków od nieruchomości (PN) pełnią niezwykle ważną funkcję. Są one z założenia silnie powiązane, gdyż wszystkie opisują nieruchomość. Jednak wbrew pozorom mamy tu do czynienia z różnicami pojęciowymi w jej postrzeganiu, które prowadzą do niedomówień i nieporozumień.

Prawdopodobnie przysłowiowego Kowalskiego nie będzie obchodziło, czy ktoś mówi o jego posiadłości: „działka”, „parcela”, „nieruchomość” czy „posesja”. Jeśli Kowalski zna jej granicę i wie, że to „jego” – nie widzi problemu. Niestety, problem istnieje, zaś zetknąć się z nim mogą ci, którym przychodzi korzystać jednocześnie z informacji gromadzonych w trzech rejestrach publicznych, jakimi są: ewidencja gruntów i budynków (EGiB), księgi wieczyste (KW) oraz rejestry podatków od nieruchomości (PN). Z doświadczenia wiadomo, że próba integracji tych rodzajowo odmiennych baz danych jest prawdziwym wyzwaniem. Przyjęło się uważać, że w każdym z nich ewidencjonuje się nieruchomości. Jednak jeśli przyjrzeć się bliżej, to przedstawiona teza wydaje się słuszna tylko na dużym poziomie ogólności. Szczegóły wyglądają nieco inaczej.
Okazuje się, że ani w modelu danych EGiB, ani KW pojęcie „nieruchomość” nie pojawia się wprost. W systemach tych punkt ciężkości spoczywa na kilku głównych kategoriach danych, które tak naprawdę stanowią podstawowe elementy ewidencyjne. Do nich zaliczyć można działkę, budynek i lokal (w EGiB) oraz księgę wieczystą (w KW). Inaczej jest w rejestrach podatkowych, ale znaczenie hasła „nieruchomość” odbiega tutaj w istotny sposób od definicji kodeksowej (czyt. oficjalnej).

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS