wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Październik 2003, Nr 10 (101) |


• Etyka geomatyczna • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. VI – uznawanie dyplomów i kalifikacji do wykonywania zawodu geodety w Niemczech i Portugalii • Przewodnik po ASG-PL • Z odsieczą polowcom – odporne na błędy grube metody wyrównania obserwacji geodezyjnych • Do trzech lat sztuka • Ceny w geodezji

powrót

Anna Wardziak

Rejestr dla klienta

Wiarygodny kataster nieruchomości w służbie obywateli i instytucji to hasło II Kongresu Katastralnego zorganizowanego z inicjatywy Stowarzyszenia Geodetów Polskich pod auspicjami Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG) i przy współudziale Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Patronat honorowy nad imprezą objęli prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski.

Hejnał w wykonaniu strażaka z Wieży Mariackiej był sygnałem do rozpoczęcia obrad w Centrum Kongresowym krakowskiej Akademii Rolniczej. Uczestniczyło w nich prawie 300 osób ze wszystkich kontynentów. Równolegle (17-23 września) odbywał się Tydzień Roboczy Komisji 7. FIG „Kataster i gospodarka gruntami”, a jej członkowie uczestniczyli również w sesjach Kongresu, wspierając aktywnie jego stronę merytoryczną. Szkoda, że tegoroczna impreza w Krakowie nie miała szczęścia do oficjalnych gości – zaproszeni ministrowie (obrony narodowej, rolnictwa i rozwoju wsi, infrastruktury, sprawiedliwości) nie zaszczycili go obecnością, przysłali jedynie swoich reprezentantów.
Otwarcia Kongresu dokonał prezes SGP prof. Kazimierz Czarnecki. Prof. Andrzej Hopfer, który przewodniczył komitetowi organizacyjnemu, przypomniał, iż podczas poprzedniego kongresu zorganizowanego 5 lat temu w Warszawie, koncentrowano się na finansowaniu, porównaniu i ocenie stanu katastru w różnych krajach, głównie Europy Centralnej i Wschodniej. Poruszano problemy prawne, technologiczne i organizacyjne katastru. Część z nich została w tym czasie rozwiązana, ale pojawiły się nowe – przede wszystkim wynikające z rozwoju gospodarki rynkowej i technologii informatycznych. W tym czasie zwiększyły się także oczekiwania użytkowników katastru, głównie w zakresie uwiarygodnienia danych i informacji katastralnych oraz ułatwienia dostępu do nich.
Prof. Hopfer podkreślił również znaczenie FIG w rozwoju katastru. Szczególny jest tu wkład działaczy Komisji 7. z Paulem van der Molenem z Holandii (jej przewodniczącym) i Jürgiem Kaufmannem ze Szwajcarii (autorem koncepcji „Kataster 2014”).

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS