Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2003, Nr 10 (101) |


• Etyka geomatyczna • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. VI – uznawanie dyplomów i kalifikacji do wykonywania zawodu geodety w Niemczech i Portugalii • Przewodnik po ASG-PL • Z odsieczą polowcom – odporne na błędy grube metody wyrównania obserwacji geodezyjnych • Do trzech lat sztuka • Ceny w geodezji

powrót

Waldemar Kamiński

Z odsieczą polowcom

Odporne na błędy grube metody wyrównania obserwacji geodezyjnych
Istotnym etapem automatyzacji prac geodezyjnych jest opracowywanie zbiorów danych w taki sposób, aby pozostałe po realizacji tego procesu rezultaty obserwacji były wolne od wpływu błędów grubych. Stosowane w obliczeniach geodezyjnych sposoby tradycyjne związane są najczęściej z zasadami estymacji metodą najmniejszych kwadratów (dalej NK). Wynikające z tych zasad metody wyrównania są „eleganckie matematycznie” i stosunkowo proste w praktycznych zastosowaniach. Niestety, metoda NK nie jest odporna na występowanie w zbiorze wyników pomiaru obserwacji nietypowych.

Poszukiwanie metod odpornych na błędy grube było głównym tematem wielu prac badawczych. Proponowane w nich strategie postępowania można ująć w dwie grupy metod umownie nazywanych pasywnymi oraz aktywnymi.
Do pierwszej zaliczyć można metody, których podstawą są testy statystyczne pozwalające na ustalenie po wyrównaniu metodą NK, które z obserwacji mogą być obarczone błędami grubymi. Po wyeliminowaniu takich obserwacji ze zbioru wyników pomiaru proces wyrównania należy powtórzyć. Do tej grupy metod należą między innymi zaproponowana przez Baardę metoda data snooping oraz t-test i t-test (Baarda, 1968).
Grupa druga to metody aktywne, a więc pozwalające na eliminowanie wpływu błędów grubych w procesie wyrównania. Najogólniej mówiąc, grupę tę tworzą metody wyrównania, które same w swojej istocie są odporne na błędy grube (bez etapów przejściowych, jakimi w metodach pasywnych są odpowiednie testy statystyczne).

Wśród aktywnych metod wyrównania umownie można wyróżnić następujące podgrupy:
- formułowane z wykorzystaniem probabilistycznych modeli błędów pomiaru (dalej MP),
- wynikające z modyfikacji funkcji wagowej (dalej FW),
- inne.
Do podgrupy MP należą metody RP i NW-MRN (zaproponowane w pracach: Cymerman, 1988; Wiśniewski, 1986). Podstawową ideą i wspólną cechą tych metod jest możliwość uwzględnienia w procesie wyrównania asymetrii i ekscesu empirycznego rozkładu błędów pomiaru.

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS