wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Październik 2003, Nr 10 (101) |


• Etyka geomatyczna • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. VI – uznawanie dyplomów i kalifikacji do wykonywania zawodu geodety w Niemczech i Portugalii • Przewodnik po ASG-PL • Z odsieczą polowcom – odporne na błędy grube metody wyrównania obserwacji geodezyjnych • Do trzech lat sztuka • Ceny w geodezji

powrót

Stanisław Białousz, Zbigniew Bochenek, Dariusz Dukaczewski, Michał Grodzicki, Przemysław Sowiński, Ewa Wysocka

Geodeci w Unii Europejskiej (cz. VI)

Na zlecenie Departamentu Geodezji i Kartografii Ministerstwa Infrastruktury pod koniec ubiegłego roku Instytut Geodezji i Kartografii* badał funkcjonowanie geodezji i kartografii w krajach Piętnastki. W efekcie powstało opracowanie pt. „Badania analityczne regulacji prawnych dotyczących wzajemnego uznawania dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety i kartografa w krajach Unii Europejskiej oraz w Polsce”, Warszawa, listopad 2002. Na jego podstawie prezentujemy rozwiązania przyjęte w różnych krajach (Austria, Belgia – GEODETA 5/03; Dania, Finlandia – 6/03; Francja, Grecja – 7/03; Holandia, Hiszpania – 8/03; Irlandia, Luksemburg – 9/03). Tym razem Niemcy i Portugalia.

Każdy z 17 krajów związkowych Niemiec posiada własne przepisy i regulacje prawne dotyczące funkcjonowania geodezji oraz statusu geodety, choć przyjęte rozwiązania są w znacznym stopniu zbliżone. Każdy land/kraj/miasto posiada swoją administrację katastralną i topograficzną. W Berlinie za sprawy geodezji odpowiedzialny jest Urząd Senatu (Ustawa o geodezji, Informator Geodezyjny, vol. 1996), w Brandenburgii – Krajowy Urząd Geodezyjny oraz komórki administracji powiatów, które utworzyły na swoim terenie urzędy katastralne (ustawa o pomiarach geodezyjnych i katastrze nieruchomości w Brandenburgii z 28 czerwca 1994 r., ze zmianami z 8 grudnia 1997 r.; rozporządzenie o zadaniach i kompetencjach w zakresie pomiarów geodezyjnych i katastru nieruchomości z 29 grudnia 1994 r.). W Dolnej Saksonii nadzór nad działalnością geodezyjną sprawuje Biuro Katastralnego Departamentu Geodezji (ustawa o katastrze i pomiarach gruntów w Dolnej Saksonii z 1961 r., ze zmianami z 1985 r.). W „Wolnym Kraju Saksonii” Krajowy Urząd Geodezji został podporządkowany Ministerstwu Spraw Wewnętrznych (ustawa o pomiarach geodezyjnych i katastrze nieruchomości w Saksonii z 2 sierpnia 1994 r., rozporządzenie Saksońskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w sprawie zmiany rozporządzenia o inżynierach geodetach z mianowania publicznego w Saksonii z 2 sierpnia 1994.). Krajowy Urząd Geodezji Nadrenii-Westfalii zajmuje się zadaniami dotyczącymi kartowania topograficznego, tematycznego oraz fotogrametrią, zaś prowadzenie katastru należy do władz miejskich i gminnych.
W Niemczech, podobnie jak w większości krajów Unii Europejskiej, kartografia i geodezja stanowią dwie osobne dyscypliny. Z punktu widzenia formalnoprawnego urzędy geodezji krajów związkowych zajmują się jednak również kartowaniem topograficznym w skalach dużych. Finansują także wydawanie krajowych atlasów tematycznych (m.in. „Atlas Dolnej Saksonii”, „Atlas Berlina”, „Atlas Wolnego i Hanzeatyckiego miasta Hamburga”).

Działalność geodetów reguluje stowarzyszenie zawodowe o charakterze samorządowej izby zawodowej – Deutscher Verein für Vermessungswesen (DVW) – skupiające wszystkich geodetów i reprezentujące ich środowisko na forum FIG.

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS