Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2003, Nr 11 (102) |


• Przecieramy szlak – rozmowa z prezydentem Gliwic Zygmuntem Frankiewiczem • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. VII – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety w Szwecji i Wielkiej Brytanii • Cyfrowa kamera fotogrametryczna DMC • Geomatyczna inwentaryzacja dębów rogalińskich • Druk w ...

powrót

Zdzisław Kurczyński

Studenci przemierzają Arktykę

Badania geodynamiczne Spitsbergenu
Od połowy sierpnia przez miesiąc działała na Spitsbergenie (w rejonie fiordu Hornsund i Polskiej Stacji Polarnej PAN) studencka wyprawa naukowa, nad którą patronat medialny objął GEODETA. Jaki był cel wyjazdu? Jak przebiegały prace w tak nietypowych warunkach? Co udało się zrealizować?

Wyprawa na Spitsbergen doszła w ogóle do skutku dzięki determinacji kilku „zakręconych” osób, sponsorów i grona życzliwych ludzi. Zorganizowana została przez młodzież zrzeszoną w Ogólnopolskim Klubie Studentów Geodezji, przy wsparciu dr. inż. Andrzeja Pachuty z Politechniki Warszawskiej. W skład grupy weszło dwanaścioro studentów (po trzy osoby z Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa i Akademii Rolniczej z Wrocławia) oraz dwóch pracowników firmy T. Nadowski, którzy pomogli w organizacji wyprawy. Opiekunem naukowym był autor tej relacji, wcześniej uczestnik X Wyprawy Polarnej PAN na Spitsbergen 1987/88. Koszty wyprawy pokryły uczelnie i sponsorzy, których udało się przekonać do tego projektu. Wyjazd taki jest przedsięwzięciem złożonym logistycznie, dlatego zaczęto się do niego przygotowywać już wiosną ubiegłego roku. Dzięki przychylności kierownictwa Zakładu Badań Polarnych Instytutu Geofizyki PAN oraz obecnej załogi Polskiej Stacji Polarnej możliwe było „podłączenie się” do XXVI Wyprawy Polarnej PAN na Spitsbergen 2003/2004. Oznaczało to m.in. przezwyciężenie trudności z transportem, zakwaterowaniem na miejscu czy przemieszczaniem się wodą i lądem. Ale i tak problemów do rozwiązania pozostało wiele (np. zakup i transport broni myśliwskiej, której posiadanie jest warunkiem uzyskania pozwolenia na przebywanie w tym rejonie).

Podróż w nieznane
W końcu jednak następuje moment wyjazdu. 3 sierpnia dwóch z nas (z ciężkim bagażem) wypływa z Gdyni statkiem Horyzont II. Po 7 dniach rejsu docierają oni do Longyearbyen. Pozostali startują samolotem z Warszawy dopiero 14 sierpnia. Plan lotów mamy bardzo napięty, z około godzinnymi przerwami w Kopenhadze i Oslo. Mimo krytycznej sytuacji z przeładunkiem i odprawami celnymi niezbędnego sprzętu, wszystko dobrze się kończy. W Longyearbyen lądujemy zaraz po północy. Jest jasno i pochmurno – przecież to strefa dnia polarnego. Ta norweska osada górnicza (ponad 78° N) ma najbardziej na północ wysunięte lotnisko pasażerskie na świecie. Jego osobliwością jest sztucznie mrożona płyta pasa startowego (w przeciwnym razie „pływałaby” ona w rozmrożonej latem na głębokość kilku decymetrów wiecznej zmarzlinie).

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS