wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Listopad 2003, Nr 11 (102) |


• Przecieramy szlak – rozmowa z prezydentem Gliwic Zygmuntem Frankiewiczem • Geodeci w Unii Europejskiej, cz. VII – uznawanie dyplomów i kwalifikacji do wykonywania zawodu geodety w Szwecji i Wielkiej Brytanii • Cyfrowa kamera fotogrametryczna DMC • Geomatyczna inwentaryzacja dębów rogalińskich • Druk w ...

powrót

Zdzisław Kurczyński

Studenci przemierzają Arktykę

Badania geodynamiczne Spitsbergenu
Od połowy sierpnia przez miesiąc działała na Spitsbergenie (w rejonie fiordu Hornsund i Polskiej Stacji Polarnej PAN) studencka wyprawa naukowa, nad którą patronat medialny objął GEODETA. Jaki był cel wyjazdu? Jak przebiegały prace w tak nietypowych warunkach? Co udało się zrealizować?

Wyprawa na Spitsbergen doszła w ogóle do skutku dzięki determinacji kilku „zakręconych” osób, sponsorów i grona życzliwych ludzi. Zorganizowana została przez młodzież zrzeszoną w Ogólnopolskim Klubie Studentów Geodezji, przy wsparciu dr. inż. Andrzeja Pachuty z Politechniki Warszawskiej. W skład grupy weszło dwanaścioro studentów (po trzy osoby z Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa i Akademii Rolniczej z Wrocławia) oraz dwóch pracowników firmy T. Nadowski, którzy pomogli w organizacji wyprawy. Opiekunem naukowym był autor tej relacji, wcześniej uczestnik X Wyprawy Polarnej PAN na Spitsbergen 1987/88. Koszty wyprawy pokryły uczelnie i sponsorzy, których udało się przekonać do tego projektu. Wyjazd taki jest przedsięwzięciem złożonym logistycznie, dlatego zaczęto się do niego przygotowywać już wiosną ubiegłego roku. Dzięki przychylności kierownictwa Zakładu Badań Polarnych Instytutu Geofizyki PAN oraz obecnej załogi Polskiej Stacji Polarnej możliwe było „podłączenie się” do XXVI Wyprawy Polarnej PAN na Spitsbergen 2003/2004. Oznaczało to m.in. przezwyciężenie trudności z transportem, zakwaterowaniem na miejscu czy przemieszczaniem się wodą i lądem. Ale i tak problemów do rozwiązania pozostało wiele (np. zakup i transport broni myśliwskiej, której posiadanie jest warunkiem uzyskania pozwolenia na przebywanie w tym rejonie).

Podróż w nieznane
W końcu jednak następuje moment wyjazdu. 3 sierpnia dwóch z nas (z ciężkim bagażem) wypływa z Gdyni statkiem Horyzont II. Po 7 dniach rejsu docierają oni do Longyearbyen. Pozostali startują samolotem z Warszawy dopiero 14 sierpnia. Plan lotów mamy bardzo napięty, z około godzinnymi przerwami w Kopenhadze i Oslo. Mimo krytycznej sytuacji z przeładunkiem i odprawami celnymi niezbędnego sprzętu, wszystko dobrze się kończy. W Longyearbyen lądujemy zaraz po północy. Jest jasno i pochmurno – przecież to strefa dnia polarnego. Ta norweska osada górnicza (ponad 78° N) ma najbardziej na północ wysunięte lotnisko pasażerskie na świecie. Jego osobliwością jest sztucznie mrożona płyta pasa startowego (w przeciwnym razie „pływałaby” ona w rozmrożonej latem na głębokość kilku decymetrów wiecznej zmarzlinie).

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS