wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
GEODETA testuje: ContextCapture
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001200220032004
2005200620072008200920102011201220132014
20152016201720182019
| Grudzień 2006, Nr 12 (139) |


• Atmosfera najważniejsza – rozmowa z dr. Ryszardem Preussem, byłym wiceprezesem GUGiK • Geodezja razy dwa – nagrody ministra budownictwa za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie geodezji i kartografii • Bałagan lekko kosmiczny, czyli jaka jest obecna sytuacja na rynku zobrazowań satelitarnych • Wprowadzenie ...

powrót

Oprac. AB

Zanim zmienią wytyczne

Coraz częściej na krajowych budowach widzimy maszyny układające pod ziemią rury lub przewody w technologii bezwykopowej. Kłopot w tym, że geodezja nie wie, którędy one przebiegają.

O stosowaniu tej nowoczesnej technologii decydują czynniki natury ekonomicznej i organizacyjnej oraz ekologia. Ułożenie przewodu pod chodnikiem ruchliwej ulicy pełnej zaparkowanych samochodów jest kłopotliwe i drogie. Należy usunąć pojazdy, odpowiednio oznakować i zabezpieczyć odcinek ulicy, a czasami trzeba go zamknąć i zatrzymać ruch. Potrzebne jest miejsce do gromadzenia nadkładu, kłopotliwe stają się wykopy w pobliżu drzew. Zastosowanie metody bezwykopowej (przeciskowej) pozwala na uniknięcie wszystkich albo większości z tych problemów.
Metoda przeciskowa polega na umieszczeniu pod ziemią rury bez naruszania przy tym wierzchniej warstwy gruntu. Rura może być wciągana, wsuwana lub wtłaczana przez specjalne urządzenia pod powierzchnię np. przytoczonego wyżej chodnika, a grunt wybierany lub nie. Przewód może być układany zarówno po prostej, jak i w łuku.
W przypadku krótkich, prostych odcinków stosuje się głowice niesterowane. Dokładność ułożenia przewodu maleje wtedy wraz z długością fragmentu pod ziemią. Rodzaj gruntu lub warstwy geologiczne mogą być bowiem przyczyną odchylenia kierunku zadanego przez maszynę.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_articlereklama

Wydanie

rok
słowa kluczowe
rozdzielane przecinkami

reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt