Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2006, Nr 12 (139) |


• Atmosfera najważniejsza – rozmowa z dr. Ryszardem Preussem, byłym wiceprezesem GUGiK • Geodezja razy dwa – nagrody ministra budownictwa za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie geodezji i kartografii • Bałagan lekko kosmiczny, czyli jaka jest obecna sytuacja na rynku zobrazowań satelitarnych • Wprowadzenie ...

powrót

Oprac. AB

Zanim zmienią wytyczne

Coraz częściej na krajowych budowach widzimy maszyny układające pod ziemią rury lub przewody w technologii bezwykopowej. Kłopot w tym, że geodezja nie wie, którędy one przebiegają.

O stosowaniu tej nowoczesnej technologii decydują czynniki natury ekonomicznej i organizacyjnej oraz ekologia. Ułożenie przewodu pod chodnikiem ruchliwej ulicy pełnej zaparkowanych samochodów jest kłopotliwe i drogie. Należy usunąć pojazdy, odpowiednio oznakować i zabezpieczyć odcinek ulicy, a czasami trzeba go zamknąć i zatrzymać ruch. Potrzebne jest miejsce do gromadzenia nadkładu, kłopotliwe stają się wykopy w pobliżu drzew. Zastosowanie metody bezwykopowej (przeciskowej) pozwala na uniknięcie wszystkich albo większości z tych problemów.
Metoda przeciskowa polega na umieszczeniu pod ziemią rury bez naruszania przy tym wierzchniej warstwy gruntu. Rura może być wciągana, wsuwana lub wtłaczana przez specjalne urządzenia pod powierzchnię np. przytoczonego wyżej chodnika, a grunt wybierany lub nie. Przewód może być układany zarówno po prostej, jak i w łuku.
W przypadku krótkich, prostych odcinków stosuje się głowice niesterowane. Dokładność ułożenia przewodu maleje wtedy wraz z długością fragmentu pod ziemią. Rodzaj gruntu lub warstwy geologiczne mogą być bowiem przyczyną odchylenia kierunku zadanego przez maszynę.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS