Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2006, Nr 2 (129) |


• Dwa rekordy świata – blaski i cienie realizacji polskich atlasów narodowych, cz. II • ASG-PL genetycznie zmodyfikowana • Wyrok sądu pod sąd, czyli ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych • Głębokie wykopy • Przyszłość SDI • Kto się boi IPE? • Zestawienie oprogramowania do obsługi tachimetrów

powrót

Janusz Dygaszewicz

Kto się boi IPE?

Integrująca Platforma Elektroniczna jest efektem wieloletnich wysiłków GUGiK, Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Finansów. Idea jej budowy zrodziła się za rządów premiera Jerzego Buzka i być może dlatego, że była w niezmienionej postaci kontynuowana przez kolejne rządy (co jest w Polsce rzeczą niezwykłą), możemy dzisiaj mówić o sukcesie przedsięwzięcia.

Idea budowy IPE wyniknęła z potrzeby integracji wielu rejestrów państwowych, prowadzonych w bardzo różny sposób za pomocą rozmaitych technologii. Najważniejsze zadanie – polegające na integracji Nowych Ksiąg Wieczystych (NKW) z Ewidencją Gruntów i Budynków (EGiB) – sprowadzało się do próby zintegrowania rejestru prowadzonego centralnie z rejestrem prowadzonym w sposób rozproszony w ponad 500 lokalizacjach.

Jedna aplikacja czy jeden standard?
Tuż po reformie administracyjnej państwa, jeszcze w 2000 roku, zadawano sobie pytanie, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze. Czy zapewnienie jednolitości katastru na poziomie modelu danych? Oznaczałoby to de facto narzucenie wszystkim powiatom jednolitych struktur baz danych, jednej – dystrybuowanej centralnie – aplikacji do prowadzenia EGiB i jednolitego standardu do komunikowania się z KW. Czy może wystarczy opracowanie jednolitego dla wszystkich standardu wymiany danych i integrowanie w ten sposób EGiB na poziomie funkcjonalnym? Po analizach wariant pierwszy odrzucono, głównie głosami powstałych dopiero co samorządów, jako rozwiązanie zbyt kosztowne i daleko ingerujące w rynek komercyjny producentów oprogramowania EGiB, a także ograniczające samodzielność samorządów. I choć podjęto wspólną decyzję o nieingerowaniu w rynek komercyjny, ostatecznie ówczesne władze GUGiK postąpiły dość niekonsekwentnie. Gdy bowiem w 2001 roku wydawano rozporządzenie ustanawiające standard wymiany danych ewidencyjnych (SWDE), dopuszczono jednocześnie do rozpowszechnienia jednego, preferowanego oprogramowania do prowadzenia EGiB.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS