wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2004, Nr 3 (106) |


• Mierzymy wysoko – problem realizacji niekonwencjonalnej poziomej osnowy geodezyjnej • Rozmowa z prof. Milanem Konecnym, prezydentem Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej • Geoida z GPS – opracowanie globalnego modelu geoidy z kilkucentymetrową dokładnością • Jubileusz 50-lecia OPGK Koszalin • Zgodnie ...

powrót

redakcja

Nieważna opinia Komisji Arbitrażowej

7 lipca ub.r. Sąd Okręgowy w Warszawie Wydział V Cywilno-Odwoławczy wydał wyrok w sprawie przeciwko Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych (sygn. akt V Ca 1199/03). Sąd ustalił, że PFSRM nie ma prawa do unieważniania operatów majątkowych i powinna w sytuacjach wątpliwych wykonać niezależną wycenę. Wyrok jest precedensowy i ma znaczenie dla dalszego funkcjonowania Komisji Arbitrażowej.

W lipcu 1999 r. rzeczoznawcy majątkowi Sz./Ł. na zlecenie Urzędu Dzielnicy Warszawa Śródmieście dokonali wyceny lokalu użytkowego (na podstawie art. 150 ust. 5 ustawy o gospodarce nieruchomościami) w jednym z budynków przy Pl. Konstytucji w Warszawie do celów wykupu tego lokalu przez jego najemcę – firmę W.K. Firma wykupiła lokal od gminy w grudniu 1999 r., ale zamówiła również drugi operat szacunkowy tej samej nieruchomości u innego rzeczoznawcy majątkowego.
Wobec rozbieżności co do wartości nieruchomości określonej w obu operatach, w maju 2000 r. firma skierowała wycenę rzeczoznawców Sz./Ł do Komisji Arbitrażowej działającej przy Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych. PFSRM, mimo że lokal został wykupiony, podjęła się weryfikacji pierwszego operatu i powołała Zespół Arbitrażowy, który stwierdził, że operat ten posiada wady i nie może stanowić podstawy do ustalenia wartości lokalu. Decyzja ta godziła nie tylko w stabilność dokonanej transakcji, ale przede wszystkim stwarzała podstawy do ewentualnych roszczeń odszkodowawczych ze strony firmy W.K. Autorzy wyceny (Sz./Ł.) zdecydowali się wystąpić na drogę sądową z powództwem cywilnym przeciwko Federacji o ustalenie, że opinia Komisji Arbitrażowej (sentencja tej opinii) jest nieważna.
Wyrok Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieście z 30 stycznia 2003 r. (sygn. akt I C 1527/01) był niekorzystny dla rzeczoznawców Sz./Ł. Sąd odrzucił pozew i uznał, że rozważając wymagania art. 189 kpc, nie wskazano w pozwie, o jakim prawie lub stosunku prawnym ma sąd orzekać. [...] Opinia Komisji Arbitrażowej jest zdarzeniem prawnym, które może dopiero stanowić źródło stosunków cywilnoprawnych, których jednak istnienie powinno zostać wskazane przez powodów. Ponadto nie może zostać uwzględnione roszczenie o ustalenie, czy Komisji Arbitrażowej działającej przy Polskiej Federacji Stowarzyszeń Majątkowych przysługuje prawo podmiotowe do wydawania opinii, oceniających operaty szacunkowe powodów.
Od tego wyroku rzeczoznawcy wnieśli apelację. Zarzucili oni sądowi I instancji błędną interpretację i niewłaściwe zastosowanie art. 189 kpc i w konsekwencji uznanie, że decyzja Komisji Arbitrażowej nie jest źródłem stosunku cywilnoprawnego. Zaskarżyli również stwierdzenie, że jakoby nie ma interesu prawnego w żądaniu ustalenia nieważności, albowiem pozytywne orzeczenie o ich żądaniu nie wpłynie na ich materialnoprawną sytuację w zakresie stosunków cywilnych.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS