Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2004, Nr 4 (107) |


• Giganty na uwięzi – systemy sterowania maszynami budowlanymi • Dwóch na jedną – z głównym geodetą kraju Jerzym Albinem i wiceprezesem GUGiK Ryszardem Preussem rozmawia Katarzyna Pakuła-Kwiecińska • SPOT-5 dla IACS • Piaseczno story – w piaseczyńskim starostwie potrzebne są generalne porządki

powrót

Katarzyna Osińska-Skotak, Jerzy Chmiel

Atrakcyjny, bo europejski i tańszy

Potencjał zdjęć satelitarnych SPOT-5 dla kontroli upraw w IACS-ie
Przeciętnemu Polakowi IACS kojarzy się zapewne z dopłatami bezpośrednimi i kolczykowaniem zwierząt gospodarskich. Pozostałe kwestie są już mniej znane, a zwłaszcza te dotyczące kontroli, w tym kontroli z wykorzystaniem teledetekcji. Stwarzać to może pewne trudności w zrozumieniu niektórych dysput na ten temat.

Podjęta tematyka zdjęć satelitarnych dla IACS zajmuje głównie kręgi fachowców z tego zakresu. Mimo wielu opinii i wniosków, które formułowano m.in. na łamach GEODETY, wydaje się, że problematyka wykorzystania zdjęć satelitarnych dla potrzeb IACS pozostaje wciąż aktualna, a niniejsze dywagacje stanowić mogą kolejny głos w szerszej dyskusji na ten temat.
Zacznijmy od ortofotomapy, która – jak wiadomo – potrzebna jest w skali całego kraju, stanowiąc składową LPIS, czyli systemu identyfikacji działek rolnych. W tym zakresie obok zdjęć lotniczych potwierdzoną już częściowo przydatność reprezentują zdjęcia satelitarne o bardzo wysokiej rozdzielczości przestrzennej (Ikonos, QuickBird). Ale na tym nie kończy się możliwość wykorzystania zdjęć satelitarnych dla potrzeb IACS jako Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli. Pozostaje jeszcze drugi człon nazwy, czyli kontrola, którą w pełnym systemie IACS trzeba wykonywać rokrocznie i do tego w dość krótkim czasie. Zakres tej kontroli i możliwości zastosowania w niej teledetekcji jako alternatywy do klasycznej inspekcji terenowej pozostają jednakże w ścisłym związku z przyjętym systemem (schematem) płatności.

Procedury kontroli z wykorzystaniem teledetekcji w krajach Unii Europejskiej są właściwie opracowane i sprawdzone w odniesieniu do obowiązującego tam obecnie systemu płatności. Kontrola przeprowadzana jest już, można by rzec, rutynowo. Ściśle określona jest również procedura wyboru obszarów do weryfikacji i sposób postępowania przy wystąpieniu niezgodności między deklaracją rolnika a wynikiem kontroli metodą teledetekcyjną. Sprawdzenie obejmuje swoim zakresem wnioski o dopłaty bezpośrednie do produkcji zbóż (pszenica zwyczajna, pszenica durum, jęczmień, owies, żyto, pszenżyto, sorgo, gryka, proso, kukurydza), rzepaku i roślin oleistych (soja, rzepik, len oleisty), roślin wysokobiałkowych (groch, fasola, bób, bobik, łubin słodki), tytoniu, chmielu, lnu i konopi oraz suszu paszowego. Są również przewidziane dopłaty bezpośrednie do produkcji skrobi, czyli dotyczą one przede wszystkim uprawy ziemniaków, ale mogą objąć również pszenicę i kukurydzę. Jak widać, różnorodność upraw, do których możliwe jest uzyskanie dopłat bezpośrednich, jest znaczna i rozróżnienie ich na zdjęciach satelitarnych może powodować określone trudności. Jednakże z uwagi na przyjęte zasady kontroli danego schematu płatności w praktyce istotne jest uzyskanie potwierdzenia zgodności deklaracji na poziomie grup upraw zdefiniowanych przez tożsame – w sensie wysokości dopłat – uprawy.
Teledetekcyjna kontrola upraw ma więc duże znaczenie w dotychczas obowiązującym w krajach UE systemie, w którym są przyznawane dopłaty do produkcji za określone rodzaje upraw lub za ziemię odłogowaną.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS