Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2004, Nr 4 (107) |


• Giganty na uwięzi – systemy sterowania maszynami budowlanymi • Dwóch na jedną – z głównym geodetą kraju Jerzym Albinem i wiceprezesem GUGiK Ryszardem Preussem rozmawia Katarzyna Pakuła-Kwiecińska • SPOT-5 dla IACS • Piaseczno story – w piaseczyńskim starostwie potrzebne są generalne porządki

powrót

Jan Kryński, Jerzy B. Rogowski

Znaczenie IGS w geodezji

Warsztaty i sympozjum z okazji 10-lecia Międzynarodowej Służby GPS, Berno, 1-5 marca
Od końca lat 80., kiedy to konstelacja satelitów NAVSTAR (GPS) zaczęła umożliwiać jego praktyczne i naukowe wykorzystanie, system ten odgrywa coraz większą rolę w globalnych i regionalnych badaniach geodynamicznych oraz wyznaczaniu pozycji w sieciach geodezyjnych. Już w 1989 roku na posiedzeniu Międzynarodowej Asocjacji Geodezji (IAG) w Edynburgu prof. Ivan I. Mueller przedstawił plan powołania Międzynarodowej Służby GPS – IGS (International GPS Service).

Pierwsze inicjatywy, które miały istotny wpływ na uruchomienie IGS jako służby, to: Kampania Pilotowa IGS (od 1992 roku), następnie Kampania Testowa IGS (od czerwca 1992 r.) i wreszcie Służba Pilotowa IGS (od 1 listopada 1992 r.). Dzięki pozytywnym rezultatom testów IAG podjęła decyzję o uruchomieniu IGS od 1 stycznia 1994 roku.
IGS blisko współpracuje z innymi służbami IAG, w szczególności z Międzynarodową Służbą Ruchu Obrotowego Ziemi IERS (International Earth Rotation Service), której zadaniem jest utrzymywanie Międzynarodowego Niebieskiego Systemu Odniesienia (ICRS) oraz monitorowanie parametrów ruchu obrotowego Ziemi na podstawie obserwacji ze światowych sieci stacji VLBI, SLR, GLONASS i DORIS. Podstawowym wynikiem tej współpracy jest wyznaczanie na bieżąco przez IGS dokładnych orbit satelitów wchodzących w skład systemów nawigacyjnych, a także utrzymywanie ziemskiego systemu odniesienia wykorzystywanego w geodezji i geodynamice.
Stacje IGS
W ramach IGS satelity GPS śledzone są obecnie przez 364 rozsiane po całej Ziemi stacje permanentne, z których 127 ma status stacji globalnych. W porcjach dobowych przekazują one surowe obserwacje do regionalnych centrów analizy danych IGS, które po częściowym przetworzeniu przekazuj ą je dalej do globalnych centrów analizy danych IGS.
Istotny wkład w prace IGS wnoszą również polskie placówki naukowe: Akademia Rolnicza we Wrocławiu, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Geodezji i Kartografii, Politechnika Warszawska i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Obecnie działa w Polsce 8 stacji permanentnych GPS, z czego 3 mają status stacji IGS, 4 uczestniczą w projekcie pilotowym IGS – IGLOS (International GLONASS Service), a 5 – w obserwacjach w ramach EPN (EUREF Permanent Network) stanowiącej podsieć regionalną w sieci IGS. Jeden z odbiorników GPS w Józefosławiu (JOZE) prowadzi ciągłe obserwacje od 1993 roku, czyli od początku działania IGS. Niektóre stacje przesyłają dane dobowe, godzinne oraz w czasie rzeczywistym. Ważnym elementem IGS jest również pracujące od 1996 roku Lokalne Centrum Analiz EUREF przy Instytucie Geodezji Wyższej Politechniki Warszawskiej, które dostarcza wyniki obliczeń części sieci EUREF dla potrzeb tworzenia produktu kombinowanego dla Europy, a później globalnego IGS.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS