Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2004, Nr 4 (107) |


• Giganty na uwięzi – systemy sterowania maszynami budowlanymi • Dwóch na jedną – z głównym geodetą kraju Jerzym Albinem i wiceprezesem GUGiK Ryszardem Preussem rozmawia Katarzyna Pakuła-Kwiecińska • SPOT-5 dla IACS • Piaseczno story – w piaseczyńskim starostwie potrzebne są generalne porządki

powrót

Marek Pudło

Giganty na uwięzi

Systemy sterowania maszynami budowlanymi
Dotychczasowe atrybuty geodezyjnej obsługi budownictwa drogowego, czyli drewniany kołek i żyłka, przejdą chyba wkrótce do historii. Dzięki systemom sterowania wielkie jak dinozaury maszyny budowlane już dziś wykonują roboty z milimetrową precyzją.

Systemy sterowania maszynami do prac ziemnych i drogowych oferowane są przez trzy największe firmy produkujące sprzęt geodezyjny: Leicę, Topcona i Trimble'a. Ze względu na rodzaj instrumentów pomiarowych można podzielić je na systemy wykorzystujące:
- tachimetry,
- odbiorniki GPS,
- niwelatory laserowe i sensory ultradźwiękowe.
Systemy oparte na tachimetrach są najbardziej dokładne i stosowane głównie tam, gdzie precyzja pracy musi osiągać
wartości milimetrowe, a mianowicie na rozściełaczach asfaltu, betonu lub podobnych maszynach. Odbiorniki GPS montowane są przeważnie na spychaczach i równiarkach, które przeznaczone są do prac prowadzonych z dokładnościami centymetrowymi. Trzecia grupa wykorzystuje niwelatory laserowe, mogące zapewnić precyzję zbliżoną do uzyskiwanej za pomocą tachimetrów, natomiast ich parametry techniczne powodują pewne ograniczenia w wykorzystaniu na placu budowy. Urządzenia te montuje się zarówno w spychaczach, równiarkach, jak i w koparkach oraz rozściełaczach.
Dwa pierwsze rozwiązania należy zaliczyć do tzw. systemów trójwymiarowych. Oprócz wyznaczania poziomu, kształtu powierzchni i ewentualnych spadków, są w stanie określić dokładną pozycję maszyny w dowolnym układzie współrzędnych.
Trzeci system może być – w zależności od konfiguracji sprzętowej – jedno- lub dwuwymiarowy. Jeżeli na maszynie zainstalujemy jeden sensor laserowy, to będzie on realizował tylko określony spadek (jeden wymiar). W przypadku, gdy dodamy drugi taki sam sensor lub odbiornik ultradźwiękowy albo też mierniki przechyleń, otrzymamy system dwuwymiarowy, który może wyznaczać zadaną wysokość i spadek. Mówiąc o systemie, musimy pamiętać, że oprócz tachimetru, lustra, odbiorników GPS czy sensorów laserowych i ultradźwiękowych tworzy go jeszcze kilka innych bardzo istotnych elementów.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS