Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2004, Nr 4 (107) |


• Giganty na uwięzi – systemy sterowania maszynami budowlanymi • Dwóch na jedną – z głównym geodetą kraju Jerzym Albinem i wiceprezesem GUGiK Ryszardem Preussem rozmawia Katarzyna Pakuła-Kwiecińska • SPOT-5 dla IACS • Piaseczno story – w piaseczyńskim starostwie potrzebne są generalne porządki

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Dwóch na jedną

Z głównym geodetą kraju Jerzym Albinem i wiceprezesem GUGiK Ryszardem Preussem rozmawia Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska: Niedobra atmosfera zrobiła się wokół zamówienia z wolnej ręki na zdjęcia satelitarne i ortofotomapę z QuickBirda...

Jerzy Albin: Rozpętano burzę w szklance wody wokół sprawy, której de facto nie ma. Zaproponowano kiedyś, aby stworzyć w Polsce ortofotomapę na podstawie obrazów satelitarnych najwyższej jakości. Ponieważ rozdzielczość zdjęć QuickBirda jest o 40% wyższa w stosunku do Ikonosa, byłoby nieroztropnością, gdybyśmy udawali, że jest to oferta mało atrakcyjna technicznie, i nie byli nią zainteresowani. Z drugiej strony są już jakieś doświadczenia w zakresie wysokorozdzielczych obrazów satelitarnych związane z Ikonosem. Dziś jeszcze nie znamy ich faktycznej jakości, ale przekonamy się o niej, jak trafią do państwowego zasobu. W ogóle ortofotomapy satelitarne wykonywane na podstawie obrazów wysokiej rozdzielczości to technologia przyszłości, przed którą nie ma ucieczki. Uważam, że powinniśmy być na szpicy tego technologicznego wyścigu. To rodzi oczywisty i naturalny konflikt, na szczęście tylko pozorny, między technologią satelitarną i lotniczą.

Ryszard Preuss: Dokładnie mówiąc, konflikt z firmami fotolotniczymi wykonującymi zdjęcia tradycyjną techniką.

J.A.: I to jest zrozumiałe, że firmy lotnicze traktują tego typu zamówienia jako konkurencję, zagrożenie dla swojego istnienia. Tylko że to jest duże uproszczenie i niezrozumienie sprawy. Na świecie te dwa rozwiązania egzystują równolegle. Na dużych obszarach robi się ortofoto ze zdjęć satelitarnych, natomiast dla rozwiązań szczegółowych, o wyższej dokładności, rozdzielczości i skali robi się zdjęcia lotnicze. Ponieważ dostaliśmy bardzo atrakcyjną ofertę od firmy Eurimage (europejskiego dystrybutora QuickBirda), dotyczącą zarówno sprzedaży zdjęć satelitarnych, jak i wykonania ortofotomapy, to złożyliśmy zapytanie do UZP o możliwość zakupu tych zdjęć i łącznego opracowania.

R.P.: Należy podkreślić, że protesty firm geodezyjnych dotyczyły wykonania produktu finalnego, czyli ortofotomapy. Natomiast prawda jest taka, że niewiele z nich potrafi przetwarzać zdjęcia satelitarne. I prawdopodobnie będzie tak, że jak ogłosimy przetarg na przetwarzanie, to większość firm będzie się dopiero tego uczyć. Rzecz w tym, żeby zaczęły jak najszybciej.

J.A.: Pamiętajmy, że to zamawiający, a nie protestujący, ustala sposób realizacji zamówienia. Chcemy wykonać ortofotomapę części obszaru Polski ze zdjęć satelitarnych, dokładnie z tego satelity o najwyższej jakości technicznej w świecie. W jaki sposób? To jest zupełnie inna sprawa. Natomiast protesty poszły w kierunku stwierdzeń, iż my akurat mieliśmy taki, a nie inny zamiar. To, że dostaliśmy zgodę UZP zarówno na zakup, jak i wykonanie ortofotomapy, nie oznacza, że chcieliśmy obie te możliwości wykorzystać. Wyjaśniliśmy to ostatecznie na spotkaniu m.in. z KZPFGK i podpisaliśmy porozumienie, żeby nie było wątpliwości, co do naszych intencji. Tyle mam do powiedzenia na ten temat.

Czy wcześniej były robione ekspertyzy ekonomiczne i techniczne dla odmiennych rozwiązań?
R.P.:
Wszystkie te ekspertyzy były robione dwa lata temu.

Dwa lata temu nie było QuickBirda.

R.P.: I dlatego zaczęliśmy się nim interesować, bo sytuacja się zmieniła. Obecnie system ten jawi nam się jako taki, który będzie efektywnie dostarczał te zobrazowania w rozsądnym czasie, co jest bardzo ważne, nie tylko dla IACS-u.

To znaczy, że z QuickBirda dostaniemy zdjęcia całego kraju szybciej niż z Ikonosa?

R.P.: Tego, niestety, nie wiemy.

To może dostaniemy taniej?

R.P.: Na podstawie wstępnych rozmów z Eurimage wychodzi to nawet 50% taniej. Jest jeszcze jeden aspekt, o którym się nie mówi, a który dla nas jest decydujący, mianowicie kwestia licencji. Ikonos proponuje licencję dla jednej organizacji, czyli np. dla ARiMR. W przypadku QuickBirda możemy uzyskać za niższą cenę licencję dla 10 organizacji (takich jak np. służba geodezyjna, samorząd czy Zarząd Geografii Wojskowej), co w zasadzie wyczerpuje możliwości stosowania tych obrazów w administracji.

Zatem to nie względy techniczne odgrywały tu najistotniejszą rolę?

R.P.: Dla kraju ważniejsze są możliwości wykorzystywania gotowego produktu. Co z tego, że powstanie ortofotomapa o określonych parametrach, skoro ograniczenia licencji nie pozwolą jej dalej wykorzystywać. Ucząc się na doświadczeniach ARiMR, myślimy o zaspokojeniu za jednym zamachem wszystkich potrzeb budżetowych. Oczywiście sprawy techniczne też są ważne. Można dyskutować, czy 60 cm rozdzielczości terenowej jest dużo lepsze od 80...

Z tymi błędami na obszarze całego zdjęcia to wygląda dosyć różnie...

R.P.: Miałbym prośbę, zostawmy to specjalistom.

Specjalistom, to znaczy komu?

R.P.: Takim jak dr Zdzisław Kurczyński czy dr Wiesław Wolniewicz.

J.A.: Osoby, które uważają się za specjalistów, a są związane z różnymi firmami dystrybucyjnymi, nie będą obiektywne. My patrzymy przez pryzmat potrzeb państwa, produktu maksymalnie dobrego w sensie technicznym i budżetowym.

R.P.: QuickBird ma zdecydowanie lepszą radiometrię, która skutkuje lepszą czytelnością dla celów interpretacyjnych.

Czyli jednak były robione ekspertyzy?

R.P.: Nasze wystąpienie do UZP było poparte ekspertyzą. Przecież UZP nie wydał nam zgody na podstawie własnego widzimisię.

J.A.: Wiemy, że w KBN czy w Ministerstwie Nauki i Informatyzacji były prowadzone takie ekspertyzy merytoryczne.

W ekspertyzie dr. Wolniewicza dla Ministerstwa Nauki i Informatyzacji nie doczytałam się, żeby jednoznacznie opowiedział się za QuickBirdem.

R.P.: No wie pani, pan Wolniewicz jest teraz zaangażowany w sprawy montowania anteny Ikonosa. Należy doprowadzić do tego, żeby wszystkie zobrazowania na teren Polski w jakimś wymiarze się znalazły i były stosowane w produkcji. I one same obronią się najlepiej. Nie twórzmy mitów.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geoida od GOCE
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama