Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2004, Nr 9 (112) |


• Na początek Baza Danych Geograficznych – pisze dr Marek Baranowski • Test RTK/DGPS w Centrum ASG-PL w Katowicach • Geodeci w Powstaniu Warszawskim • Jak przyspieszyć proces przygotowania inwestycji drogowych • INSPIRE już w Polsce: propozycja dyrektywy dotyczącej infrastruktury informacji przestrzennej • ...

powrót

Zdzisław Kurczyński

GEOobrazy łączą kontynenty

XX Kongres Międzynarodowego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji, Istambuł, 12-23 lipca

Pierwsze cyfrowe kamery lotnicze pokazano na poprzednim kongresie w Amsterdamie, jednak ich sprzedaż wciąż jest niewielka. Czy przełom w tej dziedzinie przyniosą nowe konstrukcje bazujące na prostokątnych matrycach CCD, zaprezentowane w tym roku w Istambule? A może rynek niedługo zostanie zdominowany przez obrazowanie w zakresie mikrofalowym?

Kongres Międzynarodowego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji International Society for Photogrammetry and Remote Sensing) odbywa się co 4 lata i jest ważnym wydarzeniem w środowisku geoinformatycznym. Stanowi miejsce spotkań nie tylko naukowców i praktyków, ale także dostawców sprzętu, oprogramowania i usług. Często wstrzymują oni ogłaszanie swoich najnowszych osiągnięć, aby zaprezentować je właśnie podczas Kongresu. Dzięki temu jest on odzwierciedleniem aktualnego stanu nauki i praktyki z zakresu geoinformatyki oraz wytycza kierunki dalszego rozwoju.

Na styku Wschodu z Zachodem
Tegoroczne spotkanie w Istambule przebiegało pod hasłem „GEOobrazy łączą kontynenty”. Miało ono podkreślać, że współpraca międzynarodowa odgrywa ogromną rolę w rozwoju rynku geoinformatycznego. Nowe osiągnięcia techniczne mają istotny wpływ na teorię i praktykę fotogrametrii, teledetekcji i GIS-u. Pozwalają zbliżyć przedstawicieli różnych dyscyplin i lepiej zrozumieć złożone problemy. Symboliczny wymiar zyskało w tym kontekście miejsce organizacji Kongresu, leżące na styku Wschodu z Zachodem. W Kongresie uczestniczyło ponad 1900 specjalistów ze 120 krajów, czyli mniej niż w poprzednich spotkaniach. W porównaniu ze skromną reprezentacją Afryki wyraźnie dało się zauważyć obecność przedstawicieli z Dalekiego Wschodu. Z Polski przyjechało ponad 20 osób reprezentujących GUGiK, Politechnikę Warszawską, Akademię Górniczo-Hutniczą, Wojskową Akademię Techniczną oraz kilka firm produkcyjnych. W sumie odbyło się około 120 sesji technicznych i 6 posterowych, podczas których zaprezentowano około 1200 referatów. Zostały one wydane w formie drukowanej i na płycie DVD.
W drugim tygodniu Kongresowi towarzyszyła wystawa, która dla wielu uczestników jest jego najatrakcyjniejszą częścią. W tym roku swoje osiągnięcia demonstrowało blisko 70 firm i instytucji. Można było zobaczyć sprzęt, pokazy oprogramowania, a atmosfera sprzyjała wymianie poglądów.
Kongres był okazją do oficjalnych spotkań władz MTFiT. Odbyła się seria posiedzeń w ramach poszczególnych komisji technicznych oraz Zgromadzenia Generalnego. Jednym z zadań był wybór miejsca następnego, XXI Kongresu, który odbędzie się w dniach 14-25 sierpnia 2008 r. Odrzucono kandydaturę Melbourne i wybrano Pekin. Powołano także nowe władze na następną kadencję MTFiT. Prezydentem został prof. Ian Dowman z Wielkiej Brytanii

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS