wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2004, Nr 9 (112) |


• Na początek Baza Danych Geograficznych – pisze dr Marek Baranowski • Test RTK/DGPS w Centrum ASG-PL w Katowicach • Geodeci w Powstaniu Warszawskim • Jak przyspieszyć proces przygotowania inwestycji drogowych • INSPIRE już w Polsce: propozycja dyrektywy dotyczącej infrastruktury informacji przestrzennej • ...

powrót

Zdzisław Kurczyński

GEOobrazy łączą kontynenty

XX Kongres Międzynarodowego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji, Istambuł, 12-23 lipca

Pierwsze cyfrowe kamery lotnicze pokazano na poprzednim kongresie w Amsterdamie, jednak ich sprzedaż wciąż jest niewielka. Czy przełom w tej dziedzinie przyniosą nowe konstrukcje bazujące na prostokątnych matrycach CCD, zaprezentowane w tym roku w Istambule? A może rynek niedługo zostanie zdominowany przez obrazowanie w zakresie mikrofalowym?

Kongres Międzynarodowego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji International Society for Photogrammetry and Remote Sensing) odbywa się co 4 lata i jest ważnym wydarzeniem w środowisku geoinformatycznym. Stanowi miejsce spotkań nie tylko naukowców i praktyków, ale także dostawców sprzętu, oprogramowania i usług. Często wstrzymują oni ogłaszanie swoich najnowszych osiągnięć, aby zaprezentować je właśnie podczas Kongresu. Dzięki temu jest on odzwierciedleniem aktualnego stanu nauki i praktyki z zakresu geoinformatyki oraz wytycza kierunki dalszego rozwoju.

Na styku Wschodu z Zachodem
Tegoroczne spotkanie w Istambule przebiegało pod hasłem „GEOobrazy łączą kontynenty”. Miało ono podkreślać, że współpraca międzynarodowa odgrywa ogromną rolę w rozwoju rynku geoinformatycznego. Nowe osiągnięcia techniczne mają istotny wpływ na teorię i praktykę fotogrametrii, teledetekcji i GIS-u. Pozwalają zbliżyć przedstawicieli różnych dyscyplin i lepiej zrozumieć złożone problemy. Symboliczny wymiar zyskało w tym kontekście miejsce organizacji Kongresu, leżące na styku Wschodu z Zachodem. W Kongresie uczestniczyło ponad 1900 specjalistów ze 120 krajów, czyli mniej niż w poprzednich spotkaniach. W porównaniu ze skromną reprezentacją Afryki wyraźnie dało się zauważyć obecność przedstawicieli z Dalekiego Wschodu. Z Polski przyjechało ponad 20 osób reprezentujących GUGiK, Politechnikę Warszawską, Akademię Górniczo-Hutniczą, Wojskową Akademię Techniczną oraz kilka firm produkcyjnych. W sumie odbyło się około 120 sesji technicznych i 6 posterowych, podczas których zaprezentowano około 1200 referatów. Zostały one wydane w formie drukowanej i na płycie DVD.
W drugim tygodniu Kongresowi towarzyszyła wystawa, która dla wielu uczestników jest jego najatrakcyjniejszą częścią. W tym roku swoje osiągnięcia demonstrowało blisko 70 firm i instytucji. Można było zobaczyć sprzęt, pokazy oprogramowania, a atmosfera sprzyjała wymianie poglądów.
Kongres był okazją do oficjalnych spotkań władz MTFiT. Odbyła się seria posiedzeń w ramach poszczególnych komisji technicznych oraz Zgromadzenia Generalnego. Jednym z zadań był wybór miejsca następnego, XXI Kongresu, który odbędzie się w dniach 14-25 sierpnia 2008 r. Odrzucono kandydaturę Melbourne i wybrano Pekin. Powołano także nowe władze na następną kadencję MTFiT. Prezydentem został prof. Ian Dowman z Wielkiej Brytanii

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS