Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2004, Nr 9 (112) |


• Na początek Baza Danych Geograficznych – pisze dr Marek Baranowski • Test RTK/DGPS w Centrum ASG-PL w Katowicach • Geodeci w Powstaniu Warszawskim • Jak przyspieszyć proces przygotowania inwestycji drogowych • INSPIRE już w Polsce: propozycja dyrektywy dotyczącej infrastruktury informacji przestrzennej • ...

powrót

Jacek Kudła, Maciej Antosiewicz, Anna Świątek, Leszek Jaworski

Powierzchniowy RTK/DGPS

Od chwili uruchomienia w 2002 r. Aktywnej Sieci Geodezyjnej ASG-PL dystrybucja poprawek RTK i DGPS była przedmiotem zainteresowania nie tylko inicjatorów jej budowy – głównego geodety kraju i marszałka województwa śląskiego, ale i środowiska geodezyjnego. W bieżącym roku w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii zintensyfikowano prace nad stworzeniem wielofunkcyjnego systemu ASG-PL/EUPOS (jako części projektowanego europejskiego systemu EUPOS), który objąć ma całą Polskę. Na bazie działającej w województwie śląskim Aktywnej Sieci Geodezyjnej oraz opracowanych i zaleconych przez GUGiK standardów systemu ASG-PL/EUPOS w Centrum ASG-PL w Katowicach rozpoczęto pierwsze testy systemów umożliwiających wyznaczanie i dystrybucję tego typu poprawek na bazie sieci stacji referencyjnych.

Dwa systemy
Ze względu na możliwości, jakie daje Aktywna Sieć Geodezyjna, próbom poddawane są powierzchniowe systemy RTK/ DGPS, które – w przeciwieństwie do zwykłej metody RTK – umożliwiają obliczanie poprawek na podstawie obserwacji uzyskanych z sieci stacji referencyjnych. Na świecie funkcjonuje już wiele systemów dystrybucji poprawek różniących się zasięgiem, liczbą stacji oraz sposobem udostępniania korekt (poprawek). Stosowane są z reguły dwa rozwiązania: VRS (wirtualna stacja referencyjna) amerykańskiej firmy Trimble oraz system GNSMART (znany w Polsce jako GEO+ od nazwy niemieckiej firmy tworzącej to oprogramowanie). W Niemczech, gdzie funkcjonuje system SAPOS będący odniesieniem dla projektu EUPOS, w zależności od landu stosowane jest jedno z tych rozwiązań. W lipcu katowickie Centrum przystąpiło do testowania obu systemów. Działania te zbiegły się z propozycją czasowej, nieodpłatnej ich instalacji, z jaką wystąpili przedstawiciele regionalni: Trimble’a – Terrasat GmbH i Geotronics z Krakowa oraz Leica Geosystems – Instrumenty Geodezyjne Tadeusz Nadowski z Tychów System VRS uruchomiony został jako pierwszy, start GNSMART zaplanowano na wrzesień. W niniejszym artykule przedstawiamy informacje dotyczące wstępnych prób z systemem VRS.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS