wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2004, Nr 9 (112) |


• Na początek Baza Danych Geograficznych – pisze dr Marek Baranowski • Test RTK/DGPS w Centrum ASG-PL w Katowicach • Geodeci w Powstaniu Warszawskim • Jak przyspieszyć proces przygotowania inwestycji drogowych • INSPIRE już w Polsce: propozycja dyrektywy dotyczącej infrastruktury informacji przestrzennej • ...

powrót

Jacek Kudła, Maciej Antosiewicz, Anna Świątek, Leszek Jaworski

Powierzchniowy RTK/DGPS

Od chwili uruchomienia w 2002 r. Aktywnej Sieci Geodezyjnej ASG-PL dystrybucja poprawek RTK i DGPS była przedmiotem zainteresowania nie tylko inicjatorów jej budowy – głównego geodety kraju i marszałka województwa śląskiego, ale i środowiska geodezyjnego. W bieżącym roku w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii zintensyfikowano prace nad stworzeniem wielofunkcyjnego systemu ASG-PL/EUPOS (jako części projektowanego europejskiego systemu EUPOS), który objąć ma całą Polskę. Na bazie działającej w województwie śląskim Aktywnej Sieci Geodezyjnej oraz opracowanych i zaleconych przez GUGiK standardów systemu ASG-PL/EUPOS w Centrum ASG-PL w Katowicach rozpoczęto pierwsze testy systemów umożliwiających wyznaczanie i dystrybucję tego typu poprawek na bazie sieci stacji referencyjnych.

Dwa systemy
Ze względu na możliwości, jakie daje Aktywna Sieć Geodezyjna, próbom poddawane są powierzchniowe systemy RTK/ DGPS, które – w przeciwieństwie do zwykłej metody RTK – umożliwiają obliczanie poprawek na podstawie obserwacji uzyskanych z sieci stacji referencyjnych. Na świecie funkcjonuje już wiele systemów dystrybucji poprawek różniących się zasięgiem, liczbą stacji oraz sposobem udostępniania korekt (poprawek). Stosowane są z reguły dwa rozwiązania: VRS (wirtualna stacja referencyjna) amerykańskiej firmy Trimble oraz system GNSMART (znany w Polsce jako GEO+ od nazwy niemieckiej firmy tworzącej to oprogramowanie). W Niemczech, gdzie funkcjonuje system SAPOS będący odniesieniem dla projektu EUPOS, w zależności od landu stosowane jest jedno z tych rozwiązań. W lipcu katowickie Centrum przystąpiło do testowania obu systemów. Działania te zbiegły się z propozycją czasowej, nieodpłatnej ich instalacji, z jaką wystąpili przedstawiciele regionalni: Trimble’a – Terrasat GmbH i Geotronics z Krakowa oraz Leica Geosystems – Instrumenty Geodezyjne Tadeusz Nadowski z Tychów System VRS uruchomiony został jako pierwszy, start GNSMART zaplanowano na wrzesień. W niniejszym artykule przedstawiamy informacje dotyczące wstępnych prób z systemem VRS.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS