Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2004, Nr 10 (113) |


• Do Polski z kosmosu – prezydent Aleksander Kwaśniewski otwiera SCOR w Komorowie • O szacunkach kosztów i korzyści związanych z budową ZSIN • Jednoetapowo lepiej: wyrównywanie sieci niwelacji precyzyjnej • Geodeci w Powstaniu Warszawskim, cz. II • Nowości na Targach GEA 2004 • Zestawienie odbiorników GPS o ...

powrót

Marek Pudło

Coś dla GIS-u

Odbiorniki GPS o dokładnościach metrowych
Digitalizacja materiałów analogowych, opracowania fotogrametryczne czy bezpośredni pomiar w terenie to tylko niektóre sposoby zbierania danych przestrzennych do systemów informacji geograficznej. Dla tych, którzy nie ufają zdjęciom lotniczym lub satelitarnym, rynek oferuje odbiorniki GPS o dokładnościach metrowych. Jeśli porównamy je z prezentowanymi w zestawieniu sprzed dwóch lat, wyraźnie dostrzeżemy, że w tym zakresie dokonała się spora rewolucja.

To już nie tylko urządzenia do rejestracji pozycji, ale całe technologie do zbierania danych i ich prezentacji graficznej. Większość odbiorników dysponuje oprogramowaniem, które pozwala definiować biblioteki atrybutów, a następnie w terenie nadawać ich wartości mierzonym obiektom. Dzięki temu użytkownik końcowy otrzymuje dane, które automatycznie umieszczane są na odpowiedniej warstwie pliku CAD lub w konkretnych polach tabeli bazy danych GIS. Obserwacje zapisywane są w plikach typowych dla GIS (SHAPE, MIF) lub CAD (DXF, DWG, DGN). Nieodłącznym elementem urządzeń, które działają w innym systemie operacyjnym niż Windows, jest oprogramowanie biurowe. Chcąc korzystać w terenie z podkładów rastrowych czy szablonu atrybutów obiektów, należy je niestety wcześniej przygotować i eksportować do odbiornika, używając aplikacji desktopowej.
Jeśli chodzi o dokładności pomiaru, także wiele się zmieniło. Największe zmiany zaszły w dystrybucji poprawek z takich systemów, jak bezpłatny EGNOS czy komercyjne Omnistar i Landstar. Korzystanie z EGNOS-a jeszcze dwa lata temu miało charakter czysto teoretyczny był, ale działał od przypadku do przypadku. Coraz sprawniejsze funkcjonowanie tych systemów pozwala na pracę jednym odbiornikiem z dokładnością 1-3 m bez konieczności stawiania stacji bazowej. Postprocessing obserwacji kodowych z wykorzystaniem danych ze stacji permanentnych (np. ASG-PL) daje wynik z dokładnością na poziomie 30 cm. Jeśli odbiornik rejestruje obserwacje kodowe i fazowe, to przy technologii statycznej w postprocessingu da się mierzyć z precyzją nawet kilku milimetrów. Zaletą odbiorników tej klasy jest niewątpliwie opcja ich rozbudowywania i modernizowania. Nabywając sprzęt o dokładności kilku metrów, można w przyszłości dokupić moduły do pomiarów statycznych, oprogramowanie do postprocessingu czy zewnętrzne anteny ze statywem i używać ich nawet do celów ściśle geodezyjnych. Pomiar w terenach zadrzewionych, silnie zabudowanych czy przy niekorzystnej konstelacji satelitów już nie stanowi trudności. W większości przypadków odbiornik wyposażony jest w funkcje, które radzą sobie z tymi problemami.

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS