Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2004, Nr 10 (113) |


• Do Polski z kosmosu – prezydent Aleksander Kwaśniewski otwiera SCOR w Komorowie • O szacunkach kosztów i korzyści związanych z budową ZSIN • Jednoetapowo lepiej: wyrównywanie sieci niwelacji precyzyjnej • Geodeci w Powstaniu Warszawskim, cz. II • Nowości na Targach GEA 2004 • Zestawienie odbiorników GPS o ...

powrót

Ewa Krawczyk

Ile to kosztuje?

Ewa Krawczyk, konsultantka Banku Światowego, o szacunku kosztów i korzyści związanych z budową ZSIN (część I)

Budowa i działanie systemu katastralnego uzależnione są w dużej mierze od nakładów finansowych, jakie zostaną na niego przeznaczone, oraz wpływów, jakie będzie generował. Poniższa analiza przedstawia założenia finansowe proponowane dla rozpoczętej w Polsce budowy Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach, czyli systemu katastralnego.

Założenia podstawowe
System katastralny z prawdziwego zdarzenia zapewnia bezpieczeństwo obrotu gruntami, budynkami i lokalami, zwiększa wpływy z podatków i skuteczność rejestracji praw własności do nieruchomości, pozwala na natychmiastowy dostęp do informacji o nieruchomościach. Opłacalność wdrożenia Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach (ZSIN) uzależniona jest od lokalizacji bazy danych katastralnych oraz od przyjętego modelu ekonomicznego zarządzania tą bazą. W założeniach do oszacowania kosztów i korzyści związanych z budową
i wdrażaniem ZSIN przyjęto trzy opcje udostępniania informacji (z poziomu: centrali, powiatu i województwa).
W każdym z budowanych modeli ekonomicznych uwzględniono m.in.:
- sposoby zarządzania bazą danych katastralnych;
- infrastrukturę systemu,
- etapy wdrażania systemu,
- okres zwrotu poniesionych nakładów i efektywność ekonomiczną.
Przyjęto też następujące założenia:
- model zarządzania danymi katastralnymi jest dwupoziomowy; poziom pierwszy – powiat lub województwo, poziom drugi – centralny (IPE-C),
- baza danych katastralnych na poziomie powiatu lub województwa ma architekturę trójwarstwową (aplikacyjna, bazodanowa i dostępowa), natomiast baza danych ewidencji gruntów i budynków – dwuwarstwową (aplikacyjna, dostępowa),
- dostęp użytkowników do danych katastralnych będzie odbywał się przez internet,
- procedury konwersji danych i aktualizacji baz danych katastralnych będą realizowane przez zestaw aplikacji,
- integracja danych odbywać się będzie poprzez Integrującą Platformę Elektroniczną (IPE),
- sieć transmisji danych składać się będzie z sieci LAN i WAN,
- dla przekształcenia bazy źródłowej ewidencji gruntów i budynków w bazę danych katastralnych powinna być zainstalowana aplikacja integrująca część opisową i kartograficzną. Podstawowe elementy modelu ekonomicznego ZSIN to infrastruktura: organizacyjna, techniczna i informacyjna.

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS